Ceny winiet za autostrady w Europie – ile zapłacimy w 2024 roku?

Ceny winiet za autostrady w Europie – ile zapłacimy w 2024 roku?

Podróżowanie drogami szybkiego ruchu w zdecydowanej większości państw na Starym Kontynencie wiąże się z koniecznością dokonywania płatności. W krajach takich jak m.in. Węgry, Austria czy Szwajcaria, obowiązuje system mocno zróżnicowany pod względem wysokości opłat za poruszanie się autostradami. Dlatego przygotowaliśmy aktualny poradnik zawierający ceny winiet w Europie z prognozami na 2024 rok. Sprawdź, gdzie obowiązują tradycyjne lub elektroniczne winietki, ile kosztują i na jakie konsekwencje narażają się kierowcy ignorujący obowiązek ich posiadania.

Winiety, czyli płatność za autostrady w Europie

W niektórych europejskich krajach korzystanie z dróg szybkiego ruchu jest bezpłatne, jednak państwa te należą do wyjątków. W zdecydowanej większości przypadków za przejazdy autostradami w Europie trzeba zapłacić, a w niektórych krajach kierowcy zobowiązani są do zakupu winiety za określoną cenę, ustaloną dla konkretnej kategorii pojazdu. System opłat drogowych w poszczególnych państwach różni się od siebie i tak:

  • w Cechach, na Węgrzech i Słowacji, w Rumunii czy Bułgarii kierowcy mają możliwość zakupu e-winietki online, rejestrowanej w elektronicznym systemie,

  • w Słowenii, Austrii czy Szwajcarii oprócz elektronicznych obowiązują również tradycyjne potwierdzenia uiszczenia opłaty w formie naklejek na szybę pojazdu.

Ceny winiet w Europie 2024 – na co się przygotować?

Jednak forma sprzedaży to niejedyna różnica pomiędzy poszczególnymi krajami, w których obowiązuje taki system poboru opłat. Również ceny winiet w Europie mocno różnią się od siebie, zarówno ze względu na kraj, jak i kategorię pojazdu czy termin ważności. Czego można spodziewać się w 2024 roku i ile wynoszą obecnie opłaty za przejazd?

Za 10–dniową winietę autostradową w Austrii zapłacimy 9,90 euro, 29,90 EUR będzie kosztować nas 2-miesięczna opłata, natomiast za możliwość jazdy płatnymi autostradami w Austrii zapłacimy 96,40 EUR.

Tygodniowa winietka w Bułgarii to koszt 13 lewów (BGN), miesięczna – 27 BGN, trzymiesięczna: 48 BGN, natomiast roczna dostępna jest w cenie 87 lewów.

Biorąc pod uwagę średnie ceny winiet na autostrady w Europie, Czesi oferują przystępne stawki. Tygodniowa opłata wynosi tu 310 koron czeskich (CZK), 30-dniowa 440 CZK, a roczna – 1500 CZK.

W Rumunii w 2024 roku najprawdopodobniej utrzymane zostaną aktualne opłaty dla samochodów do 3,5 t, a więc:

  • 3 EUR za 7-dniową winietkę,

  • 7 EUR w przypadku opłaty 30-dniowej,

  • 13 EUR za 90 dni,

  • 28 EUR za rok.

Słowacy za 10-dniową winietę liczą sobie 12 EUR, opłata miesięczna wynosi tam 17 EUR, natomiast roczna opłata za autostrady to koszt 60 EUR.

Niemal dwukrotnie wyższe ceny obowiązują w Słowenii, gdzie winietka 10-dniowa kosztuje 17 EUR, 30-dniowa już 32 EUR, natomiast roczna – 117,50 EUR.

Porównując ceny winiet w Europie, Szwajcaria jawi się jako wyjątek, ponieważ w tym kraju obowiązuje tylko jedna opcja płatności – całoroczna opłata autostradowa w wysokości 40 franków szwajcarskich.

Po niedawnych podwyżkach cen na Węgrzech dziesięciodniowa opłata wyniesie w 2024 roku 3820 forintów (HUF), miesięczna to wydatek rzędu 5210 HUF, a roczna stanowi koszt 49190 HUF.

Mandat karny: cena za brak ważnej winiety

Warto pamiętać, że zróżnicowanie dotyczy nie tylko wysokości opłat za możliwość poruszania się autostradami w poszczególnych krajach, ale także mandatów za brak winiety. I tak grzywna w Austrii może wynieść 120 euro, w Szwajcarii – 200 franków szwajcarskich, podczas gdy cena za brak dokumentu w Słowenii sięga nawet 800 euro, co jest jedną z najwyższych stawek w Europie. Z całą pewnością nie warto więc ryzykować grzywny i z odpowiednim wyprzedzeniem dokonać opłaty za korzystanie z autostrady w wybranym kraju, korzystając z naszego bezpiecznego serwisu ewinietki.pl.

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper Premium