Jak przepisać ubezpieczenie samochodu? Praktyczny poradnik

Jak przepisać ubezpieczenie samochodu? Praktyczny poradnik

Zawarcie umowy kupna-sprzedaży pojazdu wymaga dopełnienia wielu formalności między stronami transakcji. Jednym z obowiązków jest przekazanie nowemu właścicielowi wszystkich dokumentów dotyczących auta, w tym aktualnej polisy ubezpieczeniowej. Zastanawiasz się, jak przepisać ubezpieczenie samochodu na siebie i czy jest to obowiązkowa procedura? Sprawdź nasz poradnik, w którym odpowiadamy na wszystkie najważniejsze pytania w tym zakresie.

Przepisanie ubezpieczenia OC auta na nowego właściciela

Wszelkie rozważania w kwestii kontynuowania polisy po kupnie pojazdu należy zacząć od ustalenia jednego, podstawowego faktu. W Polsce ubezpieczenie OC jest obowiązkowe dla każdego zarejestrowanego samochodu, niezależnie od tego, czy jest on faktycznie użytkowany. Na właścicielu spoczywa również obowiązek utrzymania ciągłości polisy, która przypisana jest do konkretnego pojazdu, a nie do osoby. Dobrowolnymi polisami w świetle obowiązujących w naszym kraju przepisów są natomiast pozostałe pakiety, takie jak autocasco, NNW czy assistance. Już te podstawowe informacje w znacznym stopniu rozwiewają wątpliwości co do tego, jak przepisać ubezpieczenie auta i czy trzeba to zrobić w momencie sprzedaży pojazdu.

Czy po kupnie samochodu trzeba przepisać ubezpieczenie na siebie?

Przepisanie polisy ubezpieczeniowej na nowego właściciela to nic innego jak zgłoszenie faktu zbycia przez siebie auta ubezpieczycielowi. Dotychczasowy właściciel po zawarciu transakcji powinien dopełnić tej formalności z kilku powodów. Po pierwsze, jeśli nie zadba o to, by przepisać ubezpieczenie samochodu, nadal będzie zobowiązany do opłacania składek, mimo iż formalnie właścicielem pojazdu będzie ktoś inny. Po drugie, to on poniesie konsekwencje w przypadku ewentualnej szkody wyrządzonej przez nowego użytkownika. Mówimy tu np. o utracie zniżek na OC.

Warto w tym miejscu jeszcze raz podkreślić, że polisa ubezpieczeniowa zawsze przypisywana jest do auta, tymczasem przy kalkulacji wysokości składki ubezpieczyciel uwzględnia szereg danych dotyczących kierowcy, takich jak jego wiek, dotychczasowy staż za kierownicą czy historia ubezpieczeniowa. Po przepisaniu umowy na siebie nowy właściciel samochodu może więc spodziewać się rekalkulacji składki na OC oraz pozostałe ubezpieczenia. Jej konsekwencją może być zarówno obniżenie wysokości opłaty, jak i jej znaczne podniesienie.

Ile czasu ma nowy właściciel, by przenieść na siebie OC auta?

Wiesz już, że zgłoszenie sprzedaży pojazdu do ubezpieczyciela jest obowiązkowe, podobnie jak to, że w momencie zakupu pojazdu trzeba przepisać ubezpieczenie samochodu na siebie. Pozostaje pytanie, jak szybko należy tego dokonać? Najlepiej zrobić to niezwłocznie, szczególnie że cały proces nie jest niczym skomplikowanym, a w celu poinformowania towarzystwa ubezpieczeniowego o zmianie danych właściciela pojazdu można skorzystać z darmowych wzorów dostępnych na stronach ubezpieczycieli lub w internecie. Termin, w którym należy przepisać ubezpieczenie auta, wynosi 14 dni od daty podpisania umowy. W większości przypadków wszelkie związane z tym formalności można załatwić online, bez konieczności składania wizyty u agenta ubezpieczeniowego.

Przepisanie polisy ubezpieczeniowej auta: co jeszcze warto wiedzieć?

Wiedząc już, jak przepisać ubezpieczenie samochodu na siebie, warto zwrócić uwagę na fakt, że obowiązek ten występuje nie tylko w momencie zawarcia umowy kupna–sprzedaży. Przepisanie polisy wymagane jest również w przypadku przekazania auta w formie darowizny, jak też w momencie zniesienia współwłasności z pojazdu. W obu przypadkach należy bezzwłocznie poinformować ubezpieczyciela o zaistniałych zmianach i dostosować się do konkretnych przepisów, np. regulujących kwestię podatku od czynności cywilnoprawnych.

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper Premium