Rumunia samochodem – pamiętaj o winiecie na autostradę

Rumunia samochodem – pamiętaj o winiecie na autostradę

Rumunia coraz bardziej otwiera się na podróżników z Europy. Interesujące atrakcje i zabytki sprawiają, że coraz więcej osób wybiera ten kraj jako docelowy kierunek wakacyjny. Rumunia stanowi też popularny kraj tranzytowy, prowadzący m.in. do popularnej turystycznie Bułgarii. Interesuje Cię Rumunia samochodem? Przeczytaj nasz poradnik i dowiedz się, na co zwrócić uwagę przed wyjazdem do tego państwa.

Rumunia – przepisy drogowe

Najkrótsza podróż z Polski do Rumunii samochodem prowadzi przez Słowację i Węgry. Trwa ponad 17 godzin i niestety nie należy do najwygodniejszych, ponieważ w dużej części prowadzi przez zwykłe drogi krajowe. Rumunia kojarzy się z nierównymi drogami o niskiej jakości. Nie jest to jednak do końca prawda. W kraju tym powstaje coraz więcej autostrad, które docelowo będą łączyły w przyszłości największe miasta w państwie. Przez Rumunię prowadzi też jedna z najładniejszych tras samochodowych na świecie – Trasa Transfogarska przecinająca Karpaty.

W Rumunii należy bezwzględnie stosować się do przepisów drogowych. Ich nieprzestrzeganie wiąże się z mandatami, a nawet zatrzymaniem przez policję prawa jazdy na czas określony – sankcja ta jest często stosowana, a policja rumuńska jest bardzo rygorystyczna. Na przykład, za przekroczenie dozwolonej prędkości albo przekroczenie linii ciągłej grozi zabranie prawa jazdy na okres od 30 do 120 dni. Zabronione jest prowadzenie samochodu pod wpływem alkoholu, środków odurzających albo leków o podobnym działaniu. Jeśli stężenie alkoholu we krwi kierowcy przekracza 0,8 promila (co jest równoznaczne z 0,4 mg/dm3 alkoholu w powietrzu wydychanym) albo pozostaje on pod wpływem środków odurzających bądź działających podobnie leków, to może nawet podlegać karze pozbawienia wolności od 1 roku do 5 lat. Należy wiedzieć, że w kraju tym nie ma dopuszczalnego poziomu alkoholu we krwi u kierowcy. Prowadzący pojazd musi być w pełni trzeźwy i mieć równo 0 promili alkoholu w organizmie.

Rumunia autostrada – niezbędne wyposażenie pojazdu

W przypadku podróży do Rumunii samochodem konieczne jest posiadanie ubezpieczenia komunikacyjnego OC. Honorowane są polisy polskich ubezpieczycieli. W kraju obowiązują ograniczenia prędkości: w terenie zabudowanym – do 50 km/h, na drogach jednojezdniowych – do 90 km/h, na drogach krajowych i tzw. europejskich – 100 km/h, a na autostradach do 130 km/h. Zabronione jest korzystanie z komórki za kółkiem (wyjątkiem jest stosowanie zestawu głośnomówiącego).

Istotne jest też wyposażenie samochodu. W każdym pojeździe powinny znaleźć się apteczka i trójkąt ostrzegawczy. Zalecana jest też gaśnica. Dodatkowo w samochodach ciężarowych obowiązkowym wyposażeniem jest kamizelka odblaskowa. Należy też zwrócić uwagę na minimalną głębokość rzeźby bieżnika opon, która powinna wynosić 1,5 mm. Przez całą dobę obowiązkowe jest używanie świateł mijania poza obszarem zabudowanym. W Rumunii obowiązuje też zakaz holowania przez samochody prywatne.

Kierowcy powinni uważać na drogach w nocy. Na wielu prowadzone są roboty drogowe, które są słabo oznakowane. Ponadto można spotkać nieoświetlone pojazdy zaparkowane na drodze. Nawet po międzynarodowych trasach tranzytowych nocą poruszają się rowerzyści i nieoświetlone furmanki. Na wiejskich terenach drogami nierzadko przemieszcza się bydło, często samopas.

Mandaty i opłaty drogowe – Rumunia

Za nieprzestrzeganie przepisów drogowych w Rumunii grożą też mandaty. Ich wysokość jest określona w Kodeksie Drogowym w punktach karnych, przy czym wartość jednego punktu karnego zależy od wysokości aktualnego minimalnego wynagrodzenia brutto w kraju. To oznacza, że za 1 punkt karny kierowca otrzymuje karę w wysokości 10% minimalnego wynagrodzenia. W przypadku przekroczenia dopuszczalnej prędkości o 21-50 km/h kierowca może otrzymać mandat w wysokości od 870 do 2900 lejów. Osoby jadące po alkoholu muszą liczyć się z karą 2900 lejów, co równa się kwocie ok. 2750 złotych.

Winieta Rumunia? Online to najlepszy wybór

Opłaty drogowe w Rumunii obowiązują za wszystkie drogi, nie tylko autostrady. Obowiązkowo należy zatem wykupić winietę w Rumunii. Online, czyli zakup internetowy, to zdecydowanie najszybszy i najwygodniejszy sposób. Na stronie roviniete.ro można łatwo nabyć winietę i otrzymać potwierdzenie zakupu na maila. Potwierdzenie to trzeba zachować, aby okazać je w czasie kontroli w wersji elektronicznej lub wydrukowanej. Możesz również zdecydować się na nabycie winiety na stacjach benzynowych albo przejściach granicznych. Punkty sprzedaży są oznaczone nazwami Rovinieta albo Rovigniette.

Ceny winiet w Rumunii online kosztują 3 euro za winietę 7-dniową, 7 euro – za 30-dniową oraz 13 euro za 90-dniową. Masz też możliwość nabycia rocznej winiety w cenie 28 euro. Koszty nie są zatem duże, nawet gdy wybierasz się na dłuższe wakacje. Dotkliwa jest natomiast kara za brak winiety. Rumunia jest w tej kwestii bardzo surowa – kara może wynieść nawet do 9500 lejów rumuńskich, co w przeliczeniu na naszą walutę wynosi niemal 9900 złotych.

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper Premium