Węgierska nieprawidłowa e–winieta – kiedy możesz otrzymać wezwanie do zapłaty?

Węgierska nieprawidłowa e–winieta – kiedy możesz otrzymać wezwanie do zapłaty?

Ku zaskoczeniu wielu kierowców, nawet pomimo uiszczenia przez nich opłaty za korzystanie z płatnych autostrad lub dróg ekspresowych na Węgrzech, na ich domowe adresy – często po wielu miesiącach – przychodzą wezwania do zapłaty zaległych mandatów. Problemem często okazuje się nieprawidłowa węgierska e-winieta, która w świetle przepisów obowiązujących w kraju naszych bratanków może z kilku powodów okazać się nieważna. Sprawdź, na co zwrócić uwagę w przypadku otrzymania pisma od firmy windykacyjnej.

Węgierska e-winieta – czym jest i ile kosztuje

Zacznijmy od wyjaśnienia, jak działa system opłat autostradowych w tym chętnie odwiedzanym przez Polaków kraju. Otóż inaczej niż w Polsce, gdzie stosowną kwotę uiszcza się podczas przejazdu przez bramki, na węgierskich autostradach obowiązują winiety, które należy wykupić przed wjazdem na płatne odcinki dróg szybkiego ruchu. Elektroniczna e-winieta na Węgry, którą możesz nabyć online za pośrednictwem naszego sklepu ewinietki.pl, dostępna jest w kilku wariantach:

  • 10-dniowym za ok. 47 zł,

  • miesięcznym w cenie ok. 64 zł,

  • rocznym, za który należy zapłacić ok. 570 zł.

Powyższy cennik obowiązuje dla klasy pojazdów D1, obejmującej samochody osobowe do 3,5 tony oraz motocykle.

Jaka jest kara za brak ważnej winiety na Węgrzech?

Nieuiszczenie opłaty za przejazd płatną autostradą podlega karze pieniężnej w wysokości ok. 200 zł – oczywiście, jeśli zapłaci się ją w ciągu 60 dni. Warto zdawać sobie sprawę, że Budapeszt wprowadził niezwykle skuteczny system egzekwowania płatności drogowych, więc raczej nie ma co liczyć na to, że nasz przejazd bez opłaty umknie uwadze organów państwowych. Jeśli po kilku miesiącach od podróży otrzymamy wezwanie do zapłaty za brak winiety na Węgrzech, należy już spodziewać się grzywny w znacznie wyższej wysokości.

Nieprawidłowa węgierska e–winieta – jakie mogą być przyczyny problemów?

Niemałym szokiem dla wielu kierowców okazuje się fakt, że mimo zakupienia winietki przed wjazdem na autostradę, w pewnym momencie otrzymują oni wezwania do zapłaty wystawiane najczęściej przez firmy windykacyjne, którym węgierskie władze sprzedają nieuregulowane roszczenia. Powodem zaistnienia takiej sytuacji bardzo często jest węgierska nieprawidłowa e-winieta, w więc sytuacja w której:

  • okres ważności winiety minął lub nie rozpoczął się jeszcze w momencie dokonania kontroli – tutaj kluczowa może okazać się nawet jedna minuta zwłoki,

  • kod kraju lub numer rejestracyjny pojazdu są nieprawidłowe – mowa o sytuacji, w której dane wprowadzone przy zakupie winiety nie pokrywają się z tablicą rejestracyjną pojazdu,

  • została wybrana niewłaściwa kategoria – wybór kategorii cenowej odbywa się na podstawie informacji zawartych w dowodzie rejestracyjnym pojazdu; należy sprawdzić, czy przy zakupie nie doszło do pomyłki w tym zakresie,

  • z węgierskiej winiety regionalnej kierowca korzysta na terenie innego regionu kraju, w którym ona nie obowiązuje.

Wezwanie do zapłaty za brak winiety na Węgrzech, a możliwość dokonania korekty

Kierowcy, którzy ku swojemu zaskoczeniu otrzymali pismo wzywające do uregulowania należności, powinni przede wszystkim zachować spokój. Należy ustalić powód, dla którego ich wezwanie do zapłaty za brak winiety na Węgrzech stało się faktem, a następnie, w terminie 60 dni od daty jego otrzymania, dokonać korekty w systemie. Opcja ta dostępna jest m.in. w przypadku podania błędnego kodu kraju lub nieprawidłowego numeru rejestracyjnego pojazdu. Warunkiem wprowadzenia korekty jest wniesienie stosownej opłaty administracyjnej, którą również należy uiścić w odpowiednim terminie.

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper Premium