Winiety na bułgarskie autostrady

Bułgaria nie jest wyjątkiem spośród krajów europejskich- również tutaj obowiązują płatności za korzystanie z autostrad. Jednak w przeciwieństwie do Polski, większość krajów zrezygnowała z pozbawionych sensu bramek na poszczególnych odcinkach autostradowych, które generują wielokilometrowe korki już przy średnim natężeniu ruchu. Władze wprowadziły system elektronicznych opłat, które gwarantują łatwe i szybkie rozliczenie za korzystanie z tego typu dróg. W przypadku tego państwa również poruszanie się po zwykłych drogach krajowych wymaga wykupienia e winiety online, z których najmniej kosztuje oczywiście ta weekendowa. Bułgaria zatem czyni tę opłatę obowiązkową dla każdego kierowcy wjeżdżającego na teren kraju.

Winiety na bułgarskie autostrady – rodzaje opłat

Tworząc system na elektroniczne płatności Bułgaria zwolniła kierowców motocykli z obowiązku opłaty za korzystanie z dróg. Płatne wjazdy na bułgarskie autostrady obowiązują za to dla wszystkich samochodów osobowych o masie do 3.5 tony. Stworzono system z maksymalnym uproszczeniem reguł. Istnieje tu jeden rodzaj opłaty dla wszystkich pojazdów do 3.5 t, oznaczony jako K3. Umożliwia on także przejazd na jednej winiecie online dla samochodów z przyczepą, jeśli cały zestaw nie waży więcej niż 3.5 tony. Winiety kosztują niewiele i są jednymi z tańszych tego typu opłat na europejskim rynku. W sklepie internetowym ewinietki.pl oferujemy kierowcom zakup najlepszych pakietów drogowych dla większości krajów. Zezwolenia na wjazd na lokalne autostrady udostępniamy w dwóch wariantach czasowych- siedmiodniowej i miesięcznej. Są to najczęściej wybierane produkty wśród Polaków przemieszczających się po kraju. Przepustka tygodniowa zakupiona online w zupełności wystarczy dla osób, które traktują przejazd przez Bułgarię jako element dłuższej wyprawy na Bałkany. Pozwala na swobodne przemieszczanie się po wszelkich drogach, dając szansę dotarcia do najpiękniejszych miejsc. E winieta 30-dniowa to propozycja dla podróży służbowych i dłuższych pobytów turystycznych. Idealnie wpisuje się w elastyczne planowanie podróży, nie ograniczając jej czasowo.

Gdzie kupić bułgarskie winiety?

Zakup jest możliwy po przekroczeniu granicy, w punktach stacjonarnych Agencji Infrastruktury Drogowej. Dalej jest to usługa elektroniczna, gdyż od 2019 roku tylko takie formy płatności funkcjonują na terenie kraju. Jednak o wiele lepszym sposobem okazuje się skorzystanie z oferty podmiotów internetowych, takich jak sklep online ewinietki.pl. W jednym miejscu prowadzimy ofertę na drogi różnych państw, ułatwiając planowanie złożonych tras przejazdu. Wyposażyliśmy nasz serwis internetowy w przejrzysty formularz zakupowy, wymagający podania niezbędnych danych odnośnie pojazdu innego niż motocykl. Wpisanie numeru rejestracyjnego oraz okresu zapotrzebowania, kieruje klientów do strony z płatnościami błyskawicznymi, korzystającymi z logowania do większości polskich banków. Cały proces zajmuje dosłownie chwilę. Po dokonaniu płatności, następuje etap oczekiwania na weryfikację ze strony bułgarskich instytucji. Winiety na bułgarskie autostrady nie kosztują wiele i  zaczynają obowiązywać w momencie otrzymania potwierdzenia z systemu, jakie każdy z naszych klientów otrzyma na prywatny adres mailowy. Zakup za pośrednictwem sklepu ewinietki.pl daje gwarancję skuteczności całego procesu i szybkości weryfikacji w bułgarskim systemie. Swoje usługi kierujemy także do osób będących na miejscu, które chciałyby rozszerzyć czas obowiązywania opłaty. Dużo bardziej efektywnym czasowo i ekonomicznie rozwiązaniem będzie skorzystanie z usług sklepu internetowego, niż poszukiwanie na miejscu instytucji pobierającej płatności.

Zachęcamy do kontaktu w razie pojawienia się pytań i zapraszamy do zakupu najszybszych wjazdów na bułgarskie autostrady na polskim rynku.

Najczęściej zadawane pytania

Na jakich drogach obowiązują winiety w Bułgarii?

Obowiązek wniesienia opłaty za korzystanie z dróg na terenie kraju dotyczy nie tylko autostrad czy dróg ekspresowych, ale także wszystkich tras znajdujących się poza obszarem zabudowanym. W praktyce oznacza to, że poruszanie się po Bułgarii bez ważnej winiety pojazdem innym niż motocykl jest niemożliwe. Warto zdawać sobie z tego sprawę i wszystkie formalności związane z wykupieniem zezwolenia załatwić jeszcze przed przekroczeniem granicy – najwygodniej zrobić to online.

Dla jakich pojazdów winieta w Bułgarii jest obowiązkowa?

Zgodnie z aktualnymi przepisami, obowiązkowej opłacie za korzystanie z dróg szybkiego ruchu oraz pozostałych płatnych tras, podlegają wszystkie samochody oraz pojazdy z czterema kołami. Winiety w Bułgarii nie są potrzebne na motocykl, którym można podróżować bez opłat po wszystkich bułgarskich drogach. Podobnie jak w innych krajach, najwyższe opłaty ponoszą kierowcy zawodowi, podróżujący samochodami ciężarowymi.

Gdzie kupić winietę w Bułgarii?

W wielu miejscach, takich jak kioski, sklepy z artykułami motoryzacyjnymi czy stacje benzynowe można uiścić opłatę drogową. W przypadku większych pojazdów, takich jak ciężarówki, winiety można również kupić w niektórych biurach spedycyjnych. Warto zauważyć, że najszybszą formą zakupu e winiety do Bułgarii, jest jednak transakcja online – warto zrobić to przez naszą stronę, by zapewnić sobie legalny wjazd na bułgarskie drogi bez wychodzenia z domu.

Winieta Bułgaria – czy można kupić ją w Polsce?

Oczywiście – wystarczy skorzystać z naszego serwisu ewinietki.pl, oferującego sprzedaż e winiet we wszystkich klasach pojazdów i okresach czasowych. Obsługujemy wiele form płatności online, a cała transakcja jest prosta i szybka, dzięki czemu możesz zapłacić za przejazd nawet w ostatniej chwili. Polski cennik daje Ci dokładną wiedzę na temat tego, ile kosztuje winieta w Bułgarii.

E-winiety Bułgaria – okresy ważności

Co ciekawe, kraj ten oferuje kierowcom możliwości zakupu winiety online aż w 5 wariantach czasowych. Najkrótszy okres ważności ma w Bułgarii winieta weekendowa, jednak w zależności od potrzeb możesz również wykupić dostęp na 7, 30 lub 90 dni oraz oczywiście winietę roczną. Szczególnie interesującym rozwiązaniem jest płatność kwartalna, która pozwala na swobodne podróżowanie przez 3 miesiące. Warto jednak pamiętać, że e-winietę należy zakupić przed rozpoczęciem podróży, aby uniknąć kary.

Ile kosztuje winieta w Bułgarii?

Koszt zależy od klasy pojazdu oraz terminu ważności. Na uwagę zasługuje fakt, że Bułgaria nie pobiera opłat od kierowców motocykli i jest jedynym europejskim krajem, który w 2023 roku obniżył ceny za przejazdy płatnymi drogami. Aktualnie kierowcy aut osobowych oraz samochodów z przyczepami zaliczanych do klasy K3, zapłacą odpowiednio:

  • 9 BGN (ok. 21 zł) za weekend,

  • 13 BGN (ok. 31 zł) za opłatę tygodniową,

  • 27 BGN (ok. 64 zł) za miesięczny wjazd,

  • 48 BGN (ok. 115 zł) za opcję 90-dniową,

  • 87 BGN (ok. 208 zł) za cały rok.

Jakie kary za brak winiety w Bułgarii w 2023?

Jesli nie prowadzisz motocykla, za poruszanie się po drogach bez odpowiedniej opłaty grozi Ci mandat. Ile kosztuje brak winiety w Bułgarii? Od 300 do 3000 lewów (BGN), w zależności od klasy pojazdu. Kierowcy samochodów osobowych muszą liczyć się z karą w wysokości 300 BGN – ok. 719 zł.

 

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper Premium