Winiety na czeskie autostrady

Prawo dotyczące stosowania winiety w Czechach uległo zmianie z dniem 1 lutego 2021 roku, od kiedy zaprzestano sprzedaży tradycyjnych uprawnień w formie naklejek, zastępując je elektronicznymi. Winiety na czeskie autostrady obowiązują dla pojazdów nieprzekraczających masy 3.5 tony i różnią się pod względem ceny.

Motocykle pozostają zwolnione z płatności za autostrady i drogi szybkiego ruchu. Od niedawna wszelkie kontrole wykonywane przez policję lub służby monitorujące ruch na autostradzie odnoszą się do państwowej bazy danych o opłatach, przypisanych dla danego numeru rejestracyjnego.

Osoby, które nie planują długiego pobytu w Czechach, mają możliwość zaoszczędzenia na zakupie zezwoleń, wybierając wersję z najkrótszym okresem ważności. Opłaty drogowe ustalono po konkurencyjnej cenie zarówno dla motocykli, jak i samochodów.

Winiety Czechy — oferta naszego sklepu

Bez względu na to, czy potrzebujesz zezwolenia na motocykl lub samochód, za chwilę powiemy, gdzie kupić winietę do Czech. W sklepie ewinietki.pl przygotowaliśmy pełny asortyment opłat autostradowych, w każdym możliwym terminie ważności.

Odgórne ustalenia rządowe ograniczają ceny i widełki czasowe do trzech okresów obowiązywania winiety - 10 dni, 30 dni oraz 1 rok. 10-dniowe zezwolenia na autostrady umożliwiają poruszanie się po tego typu jezdniach przez okres 10 dni kalendarzowych od chwili zakupu. Ważność kończy się ostatniego dnia tuż przed północą. Nie występuje tu synchronizacja godzinowa.

Wyjaśniając...

Przykładowo, dokonując zakupu winiety 14 marca o godzinie 23, lepiej poczekać godzinę i zawrzeć transakcję chwilę po północy. Dzięki temu dana cena będzie obowiązywała jeden dzień dłużej. Elektroniczna winieta w Czechach na okres 30 dni stanowi doskonałą opcję dla osób, które planują dłuższy pobyt na miejscu wraz z transferem do innego kraju, a następnie powrót do Polski tą samą trasą.

Cena miesięczna daje znacznie większą elastyczność co do terminu podróży, nie powodując jednocześnie istotnego wzrostu kosztów. Im dłuższy okres ważności, tym większe oszczędności w przeliczeniu na jeden dzień.

Dla kierowców, którzy regularnie przekraczają granicę i korzystają z autostrad, jedyną rozsądną opcją będzie zakup wersji jednorocznej. Po przyjęciu opłaty drogowej za autostrady, urzędy wydają potwierdzenie zaksięgowania w systemie, wysyłane do klienta drogą mailową.

Opłaty drogowe w Czechach — jak nabyć winietę elektroniczną?

Zakup winiety do Czech w sklepie ewinietki.pl jest szybki i prosty. Oferowane produkty zostały podzielone na kategorie państwowe, w ramach których wyróżniliśmy podkategorie terminu ważności, ceny i rodzaju pojazdu.

Rozpoczęcie transakcji płatniczej poprzedzone jest wpisaniem w formularzu internetowym podstawowych danych o pojeździe, takich jak numer rejestracyjny czy kraj pochodzenia. Konieczne będzie także ustalenie daty rozpoczęcia ważności winiety do Czech, w zależności od harmonogramu podróży. Można ją kupić z dużym wyprzedzeniem.

Dla każdego państwa, które znajduje się w naszej ofercie, przygotowaliśmy mapkę z płatnymi odcinkami autostrad czy dróg ekspresowych. W tej sposób można z łatwością sprawdzić, czy trasa planowanego przejazdu pokrywa się z odcinkami płatnymi i dostosować cenę zezwolenia do swoich potrzeb.

Winiety - Czechy podróżuj bez problemów

Winiety w Czechach to bardzo dobre posunięcie ze strony rządu tego państwa. Ogromna liczba samochodów z Polski, które codziennie przekraczają granicę, generowała kolejki w stacjonarnych punktach sprzedaży winiet. Obecnie wykonanie opłaty zostało ograniczone do kilku kliknięć na klawiaturze.

Sklep ewinietki.pl posiada kompleksową ofertę opłat autostradowych dla większości popularnych państw europejskich. Już wiesz, gdzie kupić winietę na motocykl lub samochód. Oferujemy kilkadziesiąt metod szybkich płatności, a także funkcjonalny układ graficzny serwisu. Zachęcamy do zapoznania się z rozmaitymi opcjami i dokonania zakupu w naszym serwisie.

Które drogi w Czechach wymagają opłacenia winiety?

System opłat drogowych w Czechach rozciąga się na całe terytorium tego państwa. Jeśli planujesz wjechać do tego kraju z jednego z punktów granicznych w Polsce, musisz posiadać elektroniczne potwierdzenie nabycia winiety do Czech już od pierwszych chwil poruszania się po lokalnych drogach.

Istnieją wprawdzie niewielkie odcinki autostradowe, gdzie nie obowiązują odgórne ceny. Jednak przejechanie nawet krótkiego dystansu bez wjazdu na teren objęty płatnościami staje się niemal niemożliwe. Elektroniczna winieta sprawia, że jest to jednak osiągalne dla każdego kierowcy. Dokonaj zakupu na stronie ewinietki.pl i ciesz się bezstresową jazdą.

Jaka jest długość ważności winiety?

Udostępniamy kilka wersji cen na autostrady. Narzucone przez Czechy opłaty różnią się w zależności od długości pobytu i kategorii pojazdu. Możesz kupić winietę do Czech na okres 10 dni, 30 dni lub 1 roku. Szczegółowy cennik znajdziesz na podstronie poświęconej zezwoleniom na motocykle lub auta osobowe.

Miesięczna winieta stanowi zazwyczaj doskonałą opcję dla osób podróżujących na wakacje, które chcą kupić zezwolenia. Umożliwia swobodny przejazd i powrót przez terytorium tego państwa. Jeśli jednak planujesz odwiedzić je kilka razy w roku, lepszą opcją pozostaje zakup pakietu na 365 dni. Im dłuższy pakiet, tym niższa cena w przeliczeniu za każdy dzień pobytu.

Czy istnieje możliwość zakupu winiety jednodniowej do Czech?

Jest możliwość dokonania takiej opłaty autostradowej tranzytowej na 1 dzień. Winieta 1-dniowa jest ważna od momentu zakupu do godziny 23:59:00 tego same dnia. Jeśli nie wiesz, gdzie kupić winietę na Czechy, dobrze trafiłeś. W serwisie ewinietki.pl proponujemy wszystkie możliwe warianty podzielone według kategorii pojazdu, ceny i czasu obowiązywania.

Jakie typy pojazdów generują wymóg posiadania winiety elektronicznej?

Europejskie opłaty w formie winiety autostradowej przygotowaliśmy dla motocykli, samochodów osobowych, kamperów i pojazdów transportowych o masie do 3,5 tony. Przekroczenie tej granicy wagowej wprowadza kierowcę w rewir cen dla aut ciężarowych. Tutaj, zamiast tradycyjnego pakietu, obowiązuje system płatności za każdy przejechany kilometr.

Mamy dobrą wiadomość na właścicieli jednośladów. Elektroniczna winieta na motocykl nie jest wymagana w Czechach. Atrakcyjne ceny czekają także na właścicieli pojazdów ekologicznych, które spełniają kryteria emisji spalin.

Czy winieta zaczyna działać od momentu zakupu?

Jeśli realizujesz zakup winiety do Czech z natychmiastową ważnością, wówczas za termin rozpoczęcia uznaje się godzinę wykonania przelewu. Bez względu na to, czy interesuje Cię winieta do Czech na 10 dni, czy na dłuższy termin — ta zasada ma zastosowanie w każdym przypadku.

Nieco inaczej liczy się okres ważności przy przesuniętym terminie. W takiej sytuacji opłaty autostradowe na Czechy zaczynają swoją ważność od północy w dniu wpisanym przez klienta. Koniec ważności zawsze przypada na ostatnie sekundy doby wskazanej w zamówieniu.

 

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper Premium