6 rzeczy, które warto wiedzieć o winietach

6 rzeczy, które warto wiedzieć o winietach
6 rzeczy, które warto wiedzieć o winietach

Nieznajomość prawa szkodzi. Doskonale wiedzą o tym wszyscy, którzy nie w porę zorientowali się, że do przejazdu samochodem na niektórych drogach potrzebują winiet. Oczywiście błąd jest surowo i bezwzględnie karany. Aby tego uniknąć, warto dowiedzieć się więcej przed wyjazdem za granicę. Zachęcamy do przeczytania odpowiedzi na najczęściej zadawane przez kierowców pytania dotyczące winiet.

Co to jest winieta?

Niektórzy pewnie dopiero teraz spotykają się z tym słowem. Warto więc zacząć od podstaw. Co to jest winieta? Najprościej ujmując, jest to naklejana po wewnętrznej stronie szyby pojazdu naklejka, która informuje o uiszczeniu stosownych opłat. Obecnie jednak większość krajów wymagających winiet akceptuje też ich formy elektroniczne. To oczywiście duże ułatwienie dla kierowców, którzy nie muszą specjalnie fatygować się do punktu sprzedaży, a następnie „przyozdabiać” samochód naklejkami. Im więcej krajów zamierza się odwiedzić, tym więcej winiet musiałoby się znaleźć na szybie. Na szczęście elektroniczne wersje rozwiązują ten problem.

Do czego jest potrzebna winieta?

Jak łatwo się domyślić, po uiszczeniu opłaty otrzymuje się pewne uprawnienia. A więc do czego jest potrzebna winieta? Do tego, aby bez przeszkód korzystać z autostrad i dróg ekspresowych, które wymagają wcześniejszego opłacenia. Nie oznacza to jednak, że zawsze należy wykupywać winietę. Można bowiem z powodzeniem dotrzeć do celu innymi drogami. Jak jednak łatwo się domyślić, jest to dość czasochłonne i może sprawić sporo problemów. Jeśli chce się dotrzeć jak najszybciej do danego miejsca, warto wykupić winietę.

W jakich krajach obowiązują winiety?

Obecnie osiem krajów wymaga posiadania winiety. To – w porządku alfabetycznym – Austria, Bułgaria, Czechy, Rumunia, Słowacja, Słowenia, Szwajcaria i Węgry.

Warto dodać, że w Estonii, Finlandii, Liechtensteinie, Luksemburgu, Niemczech, Rosji i na Ukrainie nie wymaga się winiet wyłącznie wtedy, gdy prowadzi się samochód osobowy o wadze nieprzekraczającej 3,5 tony. Wszystkie pozostałe pojazdy muszą zapłacić za przejazd drogami publicznymi.

Winiety – jak długo są ważne?

Wszystko zależy od kraju, który wprowadził u siebie winiety. Jak długo są ważne? Oto przykłady:

 1. Winiety Austria. W tym kraju można zamówić winiety na okres 10, 20, 60 lub 365 dni. Na dodatek istnieją naklejki przeznaczone specjalnie dla pojazdów motocyklowych.
 2. Winiety Bułgaria. Tutejszy system jest wyjątkowo prosty. Istnieją dwa rodzaje naklejek: tygodniowe i miesięczne. Obejmują one wszystkie pojazdy do 3,5 tony.
 3. Winiety Czechy. Nasz południowy sąsiad oferuje winiety na 10, 30 i 365 dni. Do niedawna można było korzystać wyłącznie z fizycznej wersji naklejek. Od 2021 roku wprowadzono system elektroniczny.
 4. Winiety Rumunia. Tutaj istnieje podział na samochody osobowe i busy do transportu towarów do 3,5 ton. Obie wersje można zakupić na 7 bądź 30 dni.
 5. Winiety Słowacja. Wprowadzony system jest analogiczny do czeskiego, a więc występują winiety na 10, 30 i 365 dni.
 6. Winiety Słowenia. Kraj oferuje 3 rodzaje winiet: tygodniowe, miesięczne i roczne. Poza tym rozróżniają samochody klasy 2A i 2B (z osią poniżej bądź powyżej 1,3 m).
 7. Winiety Szwajcaria. To wyjątkowy na europejską skalę system, ponieważ oferuje wyłącznie jedną, roczną winietę na wszystkie pojazdy do 3,5 tony. Trzeba jednak mieć na uwadze, że obowiązuje ona od pierwszego stycznia do 31 grudnia danego roku niezależnie od daty zakupu.
 8. Winiety Węgry. W tym kraju można zdobyć aż 6 różnych winiet na okres 10, 30 i 365 dni.

Jaka kara grozi za brak winiety?

Przejazd bez naklejki (bądź jej elektronicznego odpowiednika) z pewnością spowoduje uszczuplenie portfela. A dokładnie jaka kara grozi za brak winiety? W tej kwestii również wiele zależy od kraju. Tak więc mandaty wynoszą:

 • do 120 euro w Austrii (ok. 530 zł),
 • do 300 lewów w Bułgarii (ok. 680 zł),
 • do 5000 koron w Czechach (ok. 800 zł),
 • do 500 lejów w Rumunii (ok. 450 zł),
 • do 150 euro na Słowacji (ok. 660 zł),
 • od 300 do 800 euro na Słowenii (ok. 1300-3500 zł),
 • do 200 franków w Szwajcarii (ok. 800 zł),
 • do 15000 forintów na Węgrzech (ok. 200 zł).

Jak dobrze widać, grzywna jest to wielokrotnością tego, ile wynosi standardowa winieta.

Gdzie kupić winiety?

Najlepiej zdecydować się na nowoczesne rozwiązania. Gdzie kupić winiety w wersji elektronicznej? Polecamy uwadze naszą ofertę. Wszystkie zamówienia realizujemy w ekspresowym tempie. Ponadto nie obowiązuje u nas austriacki 18-dniowy okres ochronny, wobec czego można zamówić winietę z dowolną datą.

Podsumowanie

Odpowiedzieliśmy na wszystkie zadawane przez zainteresowanych pytania na temat winiet. Mamy nadzieję, że to pozwoli zorientować się w tej kwestii wszystkim, którzy planują skorzystać w najbliższej przyszłości z dróg publicznych na terenie wymienionych w trzecim punkcie krajów.

/userdata/public/news/images/3.jpg
do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper Premium