Mandat za brak winiety w Czechach

Mandat za brak winiety w Czechach

Poruszanie się po płatnych drogach bez wykupionego uprawnienia to duże ryzyko. Podczas kontroli można bowiem otrzymać dość wysoką grzywnę. Uniknięcie takiej przykrej sytuacji jest zaś bardzo proste i tanie. Jaki mandat za brak winiety w Czechach grozi nieuważnym kierowcom? Jak działa znak identyfikacyjny? I w jaki sposób go używać? Przeczytaj nasz artykuł, aby znaleźć odpowiedzi na powyższe pytania.

Jak wyglądają winiety w Czechach?

Jeszcze do niedawna identyfikatory uprawniające dany pojazd do przejazdu płatnymi drogami u naszych południowych sąsiadów miały postać naklejek przyczepianych po wewnętrznej stronie szyby. To dość standardowe rozwiązanie w wielu krajach, które wystawiają mandaty za brak opłat. W 2021 roku doszło jednak do bardzo poważnej zmiany. Obecnie winiety zamawia się online, co znacząco przyspiesza zakupy i ułatwia przygotowywanie się do podróży.

To w oczywisty sposób uprościło też pracę policjantów. Dysponują oni kamerami przy bramkach autostradowych, które rejestrują wjeżdżające samochody. Nie brak ich także na innych trasach. A ponieważ są one zintegrowane z krajowym systemem płatności, patrole otrzymują jasną informację o tym, czy kierowca pojawił się na płatnej drodze po otrzymaniu winiety. Wobec tego mogą łatwo zweryfikować, kto zasługuje na mandat.

Czy zawsze trzeba kupować winietę w Czechach?

Obecnie w tym kraju autostrady liczą w sumie 1328 km (stan na 1 stycznia 2021 roku). Z tego aż 1087 km wymaga wykupienia uprawnienia do przejazdu. Dotyczy to zwłaszcza dróg prowadzących do największych ośrodków miejskich jak Praga czy Ostrawa. To właśnie na nich można otrzymać grzywnę za brak winiety. Czechy mają jednak odcinki, które są udostępniane kierowcom bezpłatnie. Znajdują się one głównie blisko stolicy, choć nie tylko.

Niestety jest ich tak niewiele, że nie da się zaplanować podróży autostradami bez uiszczenia opłat. Są raczej dodatkiem dla mieszkańców korzystających z nich na co dzień, by dojechać do pracy lub ominąć korki w Pradze. Drogi zwolnione z opłat, a więc takie, na których nie dostanie się za brak identyfikatora mandatu, są oznaczane specjalnymi znakami.

Co grozi za brak winiety w Czechach?

Oczywistą karą za niezapłacenie za przejazd jest grzywna. Warto przy tym wiedzieć, że zatrzymani przez policję obcokrajowcy, którzy dostaną mandat, muszą rozliczyć się na miejscu. Jeśli zaś wykroczenie zostanie zarejestrowane przez jedną ze wspomnianych już na początku artykułu kamer przy bramkach autostradowych, to należy spodziewać się listu z wezwaniem do zapłaty.

Niezależnie od sposobu złapania na gorącym uczynku kara będzie dotkliwa. Nasi południowi sąsiedzi poważnie podchodzą do kwestii związanych z utrzymaniem dróg, a winiety są jednym ze sposobów zdobycia na to środków. I właśnie dzięki temu lokalne autostrady spełniają wysokie standardy.

Ile konkretnie wynosi mandat za brak winiety w Czechach? Do 5 tys. koron w przypadku postępowania administracyjnego (ponad 900 zł) lub do 100 tys. koron w momencie skierowania sprawy do sądu (blisko 19 tys. zł).

Ile kosztuje winieta na czeskie drogi?

Opłaca się być uczciwym. Winiety są bardzo tanie i uprawniają do przejazdu przez wszystkie autostrady. Cena różni się w zależności od rodzaju identyfikatora. Wystawia się je na okres 10, 30 lub 365 dni. Zachęcamy do sprawdzenia kosztów zakupu na naszej stronie internetowej. Niestety obecnie brak opcji jednodniowego uprawnienia, które po prostu nie widnieje w czeskiej ofercie. Aby więc uniknąć mandatu podczas tak krótkiego wypadu, należy wykupić 10-dniową e-winietkę.

Jak kupić czeską winietę, by uniknąć mandatu?

Decydując się na wprowadzenie elektronicznych zakupów, nasi południowi sąsiedzi znacznie uprościli cały proces. Wystarczy zamówić znak identyfikacyjny poprzez stronę internetową ewinietki.pl.

Wybierz interesujący cię produkt (10-dniowy, miesięczny lub roczny), podaj numer rejestracyjny pojazdu oraz kraj jego rejestracji, a także datę rozpoczęcia ważności winiety.

Zamówienia są przyjmowane i realizowane między 8:00 a 22:00, a czas otrzymania produktu nie przekracza 2 godzin. W większości przypadków można nawet spodziewać się elektronicznej plakietki w ciągu 20 minut. Dzięki temu wyruszysz w trasę bez obawiania się o mandat jeszcze tego samego dnia!

Pomoc w kupnie czeskiej winiety

Jeśli masz jakieś pytania dotyczące zakupu czy samych e-winietek, to skontaktuj się z nami drogą telefoniczną lub mailową. Z przyjemnością pomożemy oraz doradzimy najkorzystniejsze rozwiązania, które pozwolą uniknąć mandatu. Przy okazji wyjaśnimy szczegóły działania znaku identyfikującego. Dzięki temu z łatwością zwiedzisz całe Czechy. Brak winiety z naszą pomocą przestanie być twoim problemem.

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper Premium