Czy na Słowację potrzebna jest winieta – na jakie drogi?

Czy na Słowację potrzebna jest winieta – na jakie drogi?
Czy na Słowację potrzebna jest winieta – na jakie drogi?

Słowacja jest często odwiedzana przez Polaków. Niezależnie od tego, czy wybierasz ją jako atrakcyjne turystycznie miejsce docelowe, czy też kraj tranzytowy podczas podróży na południe Europy, musisz poznać najważniejsze przepisy drogowe obowiązujące w państwie Słowacja. Winiety na jakie drogi musisz posiadać? Ile kosztuje przejazd autostradami? W naszym poradniku znajdziesz wszystkie odpowiedzi.

Wyjazd na Słowację samochodem – co warto wiedzieć?

Twoim celem podróży jest Słowacja? Przepisy drogowe w tym kraju nie różnią się zbytnio od polskich. Nie musisz się zatem obawiać, że coś zaskoczy Cię na tamtejszych drogach. Istnieją jednak pewne różnice, które mogą spowodować, że nieuważny kierowca zapłaci mandat – a te są bardzo wysokie! Dlatego gdy wybierasz się samochodem na Słowację, pamiętaj o kilku ważnych sprawach.

Przede wszystkim zwróć uwagę na obowiązkowe wyposażenie pojazdu. W Twoim samochodzie muszą znaleźć się apteczka pierwsza pomocy z zawartością zgodną z wymogami kraju rejestracji pojazdu, lewarek, koło zapasowe i zestaw kluczy do demontażu kół. Trzy ostatnie punkty nie dotyczą Cię, jeśli masz zestaw do naprawy uszkodzonych opon bez ich demontażu albo używasz opon typu run-flat, które umożliwiają kontynuowanie jazdy po złapaniu gumy. Ponadto musisz mieć trójkąt ostrzegawczy oraz kamizelkę odblaskową, która powinna znajdować się w zasięgu ręki kierowcy. Do obowiązkowego wyposażenia nie wliczają się natomiast komplet zapasowych żarówek, linka holownicza i gaśnica. Zaleca się jednak mieć je w aucie, bowiem zdarzają się kontrole, podczas których nadgorliwi policjanci wlepiają wysokie kary za brak owych elementów.

Jeśli interesuje Cię Słowacja samochodem, koniecznie pamiętaj o ograniczeniach prędkości. W terenie zabudowanym obowiązuje maksymalna prędkość wynosząca 50 km/h, poza terenem zabudowanym, a także na autostradach i drogach ekspresowych w terenie zabudowanym – 90 km/h. Na autostradach i drogach ekspresowych poza terenem zabudowanym ograniczenie wynosi 130 km/h. Kwoty mandatów za przekroczenie prędkości są wysokie – wynoszą nawet 800 euro. A jeśli nie zapłacisz kary na miejscu i zostanie przeprowadzone postępowanie mandatowe, to kara może wzrosnąć do 1000 euro.

Czy na Słowację potrzebna jest winieta?

Aby szybko dostać się do największych słowackich miast lub też jak najprędzej przejechać kraj, by ruszyć w dalszą drogę na południe, możesz wybrać płatne autostrady. Słowacja ma wiele autostrad i dróg szybkiego ruchu, z których korzystanie jest odpłatne. W kraju tym nie obowiązuje jednak system odcinkowy i płatności na bramkach, tylko winiety w formie elektronicznej. Kupując winietę, otrzymujesz potwierdzenie wniesienia opłaty za autostrady na Słowacji. Numer rejestracyjny Twojego auta zostanie natomiast wprowadzony do bazy przez operatora obsługującego drogę.

Nie trzeba więc kupować winiety w formie papierowej i naklejać jej na przednią szybę czy też płacić za przejazd na bramkach. Obowiązek posiadania winiety w tym kraju dotyczy wszystkich samochodów o masie do 3,5 t. W przypadku zespołu aut, którego całkowita masa przekracza 3,5 t, niezbędny jest zakup winiety osobno dla pojazdu i dla przyczepy. Z obowiązku opłaty za autostrady na Słowacji i posiadania winiety są zwolnieni motocykliści.

Jak kupić winietę na Słowację?

Winiety możesz kupić w wielu miejscach, np. na stacjach benzynowych. O wiele łatwiejszym i szybszym sposobem jest jednak zakup na portalu eznamka.sk (serwis jest dostępny również w polskiej wersji językowej) albo w specjalnych aplikacjach mobilnych dla systemów Android lub iOS. Przy każdej formie zakupu winiety kierowca otrzymuje dowód zakupu na adres mailowy bądź w postaci paragonu. Dowodu owej opłaty za autostrady na Słowacji nie trzeba mieć przy sobie podczas korzystania z płatnych dróg w kraju – informacja o wykupieniu winiety trafia bowiem automatycznie do systemu komputerowego operatora autostrad.

Koszt płatnych autostrad na Słowacji zależy od tego, jaką winietę kupisz. Winieta 10-dniowa kosztuje 10 euro, 30-dniowa – 14 euro, a roczna – 50 euro. Ceny te dotyczą zarówno pojazdu, jak i pojazdu ciągnionego (przyczepy). To obowiązkowe opłaty za autostrady. Słowacja karze kierowców, którzy nie wykupią winiety. Karą za jej brak są mandaty w kwocie 150 euro, czyli wielokrotnie przekraczającej opłatę za samą winietę.

Jak sprawdzają winiety na Słowacji?

Próby bezpłatnego skorzystania ze słowackich dróg ekspresowych i autostrad mogą skończyć się wspomnianym mandatem. A o taką karę jest bardzo łatwo. Nad trasami wiszą bowiem kamery, które weryfikują na podstawie numeru rejestracyjnego, czy konkretny pojazd wykupił e-winietę (winietę elektroniczną). Wykupienie winiet jest też monitorowane przez patrole mobilne operatora słowackich autostrad – w tym przypadku ryzyko wpadki również jest bardzo duże.

Które drogi na Słowacji są płatne?

Na Słowacji płatne są autostrady i niektóre drogi ekspresowe. Opłaty pobierane są za przejazd wyznaczonymi odcinkami autostrad D1, D2, D3 i D4, a także dróg ekspresowych R1, R2, R4 i R6. Bezpłatne są tylko niektóre, krótkie odcinki, które stanowią obwodnice dużych miast.

/userdata/public/news/images/5.jpg
do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper Premium