Czy winiety są obowiązkowe?

Czy winiety są obowiązkowe?
Czy winiety są obowiązkowe?

Czym jest winieta i jak działa?

Winieta to nic innego jak nalepka na szybę samochodu, która stanowi dowód opłaty (np. za jazdę po autostradzie czy drodze ekspresowej). Jednak wiele krajów akceptuje elektroniczne winiety, co przekłada się na komfort kierowców. Nie musisz już czekać w długich kolejkach i nerwowo szukać stacji benzynowej tuż po przekroczeniu granicy.

Zastanawiasz się, jak działa winieta? Jej ważność może się różnić w zależności od kraju. Niektóre państwa umożliwiają opłatę dzienną, tygodniową czy miesięczną, a inne… wyłącznie roczną. Jednak ta ostatnia opcja należy do wyjątków. 

 

Gdzie potrzebne są winiety?

Dziś winiety na auta osobowe obowiązują w ośmiu europejskich krajach – Austrii, Bułgarii, Czechach, Rumunii, Słowenii, Szwajcarii, na Słowacji i Węgrzech. 

Natomiast w Estonii, Finlandii, Liechtensteinie, Luksemburgu, Niemczech, Rosji i Ukrainie zapłacisz tylko za jazdę samochodem, którego masa przekracza 3,5 tony.

Czy winiety są obowiązkowe? Tak, jeśli wybierasz trasę autostradami i drogami ekspresowymi. Jednak nadal możesz poruszać się innymi drogami, rezygnując z opłat. Wybór zależy więc od osobistych preferencji i czasu, gdyż winieta zazwyczaj pozwala szybciej dotrzeć do celu. Jeśli wybierasz się np. z Krakowa nad chorwacki Adriatyk, po drodze trudno uniknąć opłat.

 

Co grozi za brak ważnej winiety?

Wiesz już, czy winiety są obowiązkowe. Przyjrzyjmy się teraz się karom, które grożą za jazdę bez ważnego dokumentu. 

W Czechach zapłacisz 5000 koron, co przekłada się na ok. 840 zł. Natomiast w Austrii wymagana jest opłata zastępcza w kwocie 120 euro
(ok. 510 zł). Portfel najbardziej ucierpi w Słowenii – tam jazda bez winiety grozi mandatem w wysokości nawet 800 euro (ponad 3400 zł).

Na szczęście zakup elektronicznej winiety jest bardzo prosty i wymaga tylko kilku kliknięć. Niegdyś po wjeździe do kraju z systemem opłat drogowych należało szukać stacjonarnych punktów sprzedaż (zazwyczaj na stacjach benzynowych). Na szczęście te czasy mamy już dawno za sobą. W kolejnych sekcjach poradnika poznasz więcej informacji, które pozwolą Ci na wygodny zakup online.

 

[product category_id="24" limit="4"]

 

Ważność winiet w poszczególnych krajach

Zanim przeprowadzimy Cię przez proces zakupu elektronicznych winiet, rzuć okiem na rozwiązania dostępne w poszczególnych krajach. Dzięki temu wybierzesz najbardziej opłacalną opcję.

 

  • Austria – 10, 20, 60 lub 365 dni (osobne winiety dla motocyklistów);
  • Bułgaria – 7, 30 lub 365 dni dla pojazdów do 3,5 tony (osobne winiety na przyczepy);
  • Czechy – 10, 30 i 365 dni;
  • Rumunia – 1, 10, 30 lub 365 dni (osobne winiety na busy do przewozu towarów, które ważą do 3,5 tony);
  • Słowacja – 10, 30 i 365 dni (osobne winiety na przyczepy);
  • Słowenia – 7, 30 i 365 dni (podział aut na klasę 2A i 2B – z osią poniżej i powyżej 1,3 metra);
  • Szwajcaria – obowiązuje wyłącznie winieta na 365 dni (osobny winieta na przyczepy i motocykle);
  • Węgry – 10, 30 i 365 dni (winiety na samochody osobowe do 7 osób, motocykl, bus do 3,5 tony i przyczepę).

Pamiętaj, że przepisy mogą się zmieniać. Zanim wjedziesz do państwa objętego systemem opłat drogowych, zapoznaj się z aktualnie obowiązującym prawem. Wówczas unikniesz przykrych niespodzianek. Przed zakupem rzuć okiem na 6 rzeczy o winietach, a spokojnie zaplanujesz podróż i łatwo dotrzesz do celu.

Jak kupić e-winietę?

Skoro wiesz, gdzie potrzebne są winiety i które rozwiązanie wybrać, czas na zakupy. Wystarczy, że odwiedzisz stronę ewinietki.pl i z górnego menu wybierzesz kraj. Następnie kliknij jedną z wymienionych wyżej opcji i wprowadź niezbędne dane (numer rejestracyjny pojazdu, kraj jego rejestracji i data rozpoczęcia ważności. Zwróć uwagę na czas realizacji zamówień i pozostałe informacje. 

Sprawdź naszą ofertę: Winiety na Słowację lub Winiety do Czech

 

[product category_id="26" limit="4"]
/userdata/public/news/images/23.jpg
do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper Premium