Jak bezpiecznie jeździć po autostradzie – najważniejsze zasady

Jak bezpiecznie jeździć po autostradzie – najważniejsze zasady

Z roku na rok w Polsce przybywa dróg szybkiego ruchu, takich jak autostrady i drogi ekspresowe. Poruszanie się nimi jest wygodne i pozwala znacznie szybciej docierać do wyznaczonego celu. Jednak bezpieczna jazda autostradą wymaga od kierowców doskonałej znajomości przepisów a przede wszystkim – stosowania się do nich. W tym artykule zebraliśmy kluczowe zasady oraz dobre praktyki dotyczące tego, jak bezpiecznie jeździć po autostradach. Sprawdź porady ekspertów!

Jazda po autostradzie – przepisy, które musisz znać

Zgodnie z treścią ustawy Prawo o ruchu drogowym autostrada to dwujezdniowa droga, przeznaczona wyłącznie do ruchu pojazdów samochodowych, zdolnych rozwijać prędkość minimum 40 km/h. Maksymalną prędkość, z jaką może odbywać się jazda po autostradzie, przepisy określają na 140 km/h. Na drogach tego typu zabronione jest cofanie, zawracanie, a także zatrzymywanie się i postój, z wyjątkiem miejsc do tego wyznaczonych. Holowanie może odbywać się wyłącznie przez pojazdy do tego uprawnione i jedynie do najbliższego zjazdu. Warto pamiętać również że przepisy w różnych krajach mogą się od siebie różnić i przepisy na autostradzie w Czechach będą inne niż na autostradzie w Polsce.

Bezpieczna jazda autostradą – o czym pamiętać?

Obowiązek stosowania się do przepisów dotyczących jazdy autostradami to jedno. Warto jednak pamiętać o całej gamie dobrych praktyk i zasad, które, choć nie są opisane w kodeksie drogowym, wpływają na komfort oraz bezpieczeństwo poruszania się po drogach szybkiego ruchu. Aby jazda autostradą była bezpieczna zarówno dla Ciebie, jak i pozostałych uczestników ruchu drogowego, stosuj się do następujących zasad.

  1. Utrzymuj bezpieczny odstęp od poprzedzającego Cię pojazdu – jazda „na zderzaku” to poważny błąd. Odstęp w metrach powinien stanowić 50% prędkości, z jaką się poruszasz, a więc jadąc z prędkością 100 km/h, utrzymuj dystans ok. 50 m od samochodu przed Tobą.
  2. Nie blokuj lewego pasa – autostrada to droga, na której służy on wyłącznie do wyprzedzania. Po zakończeniu tego manewru masz obowiązek wrócić na pas prawy.
  3. Dostosuj prędkość do warunków. To, że jazda autostradą może odbywać się z prędkością do 140 km/h, nie oznacza, że jest to wartość odpowiednia w każdej sytuacji. Dostosuj szybkość do warunków atmosferycznych, pory roku, natężenia ruchu, a także własnych umiejętności i samopoczucia!
  4. Unikaj wykonywania gwałtownych manewrów, a każdą zmianę pasa ruchu sygnalizuj kierunkowskazem.
  5. Uważnie obserwuj całą drogę w lusterkach, pamiętając o tzw. martwych polach.
  6. Stosuj się do przepisów o korytarzu życia, robiąc zawczasu miejsce pojazdom ratunkowym.
  7. Nie wyprzedzaj awaryjnym pasem ani nie zatrzymuj się na nim bez wyraźnej przyczyny.
  8. W przypadku awarii zjedź na pas awaryjny, włącz światła awaryjne i oznakuj odpowiednio miejsce zdarzenia, umieszczając trójkąt ostrzegawczy 100 m za pojazdem.
  9. Przy zablokowanym jednym pasie, przestrzegaj zasady jazdy na suwak.
  10. Zachowaj spokój i unikaj gwałtownych reakcji – nawet gdy jesteś świadkiem rażących naruszeń przepisów ze strony innych kierowców.

Autostrada? Bezpieczeństwo przede wszystkim!

Jak widać, poruszanie się po drogach szybkiego ruchu wymaga nie tylko doskonałej znajomości kodeksu drogowego, ale także przestrzegania całej gamy niepisanych praktyk. Jeśli Twoim priorytetem jest bezpieczna jazda po autostradzie przepisy oraz dobre rady wymienione w tym artykule, z pewnością ułatwią Ci komfortowe i bezproblemowe podróżowanie.

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper Premium