Jak przygotować się do jazdy samochodem przez Węgry?

Jak przygotować się do jazdy samochodem przez Węgry?
Jak przygotować się do jazdy samochodem przez Węgry?

Podobnie jak w wielu innych europejskich krajach autostrady na Węgrzech dostępne są jedynie dla kierowców, którzy kupili odpowiednie winiety. Przygotowując się do wyjazdu na Węgry samochodem, zdecydowanie opłaca się poświecić chwilę na zaplanowanie odpowiedniej trasy i zweryfikowanie stanu technicznego pojazdu. W przypadku dłuższych podróży auto można oddać do mechanika, który odpłatnie sprawdzi pojazd i uzupełni braki, ale w praktyce większość tych czynności można wykonać samodzielnie w ciągu kilkunastu minut na niemalże każdej stacji benzynowej. Na co należy zwrócić uwagę, aby uniknąć problemów i mandatów w trakcie podróży na Węgry samochodem? Co trzeba mieć w samochodzie na Węgrzech? Dlaczego winiety na Węgry najbardziej opłaca się kupić online? Ile kosztuje winieta na Węgry online? Na wszystkie te i wiele innych pytań odpowiadamy w poniższym artykule.

Wyjazd na Węgry samochodem — co warto wiedzieć?

Planując wyjazd służbowy lub rekreacyjny na Węgry, autostrad nie da się z reguły uniknąć, ponieważ to właśnie dzięki nim najszybciej dotrzeć można do położonego w głębi kraju celu (np. Budapesztu). Jadąc z Polski, nawigacja niemalże zawsze zasugeruje trasę przez Słowację, która także korzysta z systemu elektronicznych winiet. Można rzecz jasna pojechać przez Czechy, ale podróż ta jest dużo bardziej czasochłonna i kosztowna pod względem paliwa. Dla wielu osób ciekawostką może być to, iż sumaryczną długość węgierskich autostrad oszacowano w 2020 roku na 1740 km. Warto wspomnieć też, iż zgodnie z obowiązującymi na Węgrzech przepisami drogowymi po autostradach poruszać się można z prędkością nieprzekraczającą 130 km/h. Przypominamy także, że w przypadku dróg szybkiego ruchu obowiązuje ograniczenie do 110 km/h. Lokalne służby drogowe potrafią również wystawiać dosyć dotkliwe mandaty za brak świateł mijania poza miastem i niezwalnianie przed przejściami dla pieszych (do 30 km/h w mieście i do 40 km/h poza obszarem zabudowanym).

Co trzeba mieć w samochodzie na Węgrzech?

Teoretycznie wyposażenie samochodu podczas podróży na Węgry powinno być zgodne z przepisami, które obowiązują w kraju rejestracji pojazdu. W praktyce podczas wyjazdu na Węgry autostrada jest drogą, na której trzeba posiadać apteczkę, gaśnicę, kamizelkę odblaskową, trójkąt i linkę holowniczą. Zarówno zestawy naprawcze do opon, jak i koła zapasowe nie są wymagane, ale warto pamiętać tu także o konieczności dopasowania ogumienia do warunków atmosferycznych.

Samochodowa opłata za autostrady Węgry — Ile kosztuje winieta na Węgry?

Po autostradzie na Węgrzech poruszać się można jedynie po wykupieniu odpowiedniego wariantu winiety. Podobnie jak w przypadku pozostałych europejskich państw są one podzielone pod względem kategorii pojazdu na:

-motocykle,

-samochody osobowe do 7 osób (kat. D1),

-busy oraz kampery do 3.5t (kat. D2).

Dla każdego z tych pojazdów wykupić można winietę, która będzie ważna przez 10 dni, miesiąc lub cały rok. W przypadku samochodów osobowych kosztować będzie ona 70 zł, 90 zł lub 660 złotych, zaś w przypadku nieco droższych busów jest to 125 zł, 170 zł lub 660 złotych.

Autostrady Węgry opłaty dla motocyklistów – Ile za winietę zapłacą właściciele jednośladów?

Winiety przeznaczone dla motocyklistów zaliczyć można z pewnością do kategorii najtańszych. Za 10-dniową e-winietę zapłacić trzeba jedyne 30 złotych, zaś w przypadku miesięcznej jest to 50 zł. Rozwiązanie to docenią szczególnie właściciele jednośladów, którzy w ramach dłuższej wyprawy muszą pokonać autostrady na Węgrzech.

Gdzie kupić winietę na Węgry?

Kupując winietę na Węgry online, można łatwo uniknąć wszystkich problemów, które charakterystyczne są dla stacjonarnych zakupów (np. czasochłonne kolejki, wysokie marże, naciągacze itp.). Zamiast tracić czas i paliwo na szukanie stacjonarnego punktu sprzedaży (np. stacji benzynowej albo automatu przy przejściu granicznym) zdecydowanie bardziej opłaca się zamówić stosowną winietę online. Trzeba zaznaczyć tu, że mandaty za poruszanie się bez winiety wystawiane są bardzo często drogą pocztową na podstawie zdjęć z całodobowego monitoringu. Po węgierskich autostradach regularnie kursują także tradycyjne patrole drogowe oraz pojazdy, które wyposażono w specjalistyczny skaner. Z tego też powodu nawet na krótkim odcinku drogi nie da się uniknąć opłaty lub mandatu za użytkowanie autostrady. Najszybciej i najłatwiej elektroniczne winiety na Węgry online kupić można w naszym sklepie (ewinietki.pl). Dostępne w ofercie rozwiązania skierowane są przede wszystkim do właścicieli samochodów osobowych, motocykli oraz busów i kamperów do 3,5 tony. Na tle konkurencji wyróżnia nas przede wszystkim wysoki poziom bezpieczeństwa i szybki czas realizacji (95% zamówień realizujemy poniżej 20 minut). Dla każdego zrealizowanego zamówienia (tzn. zarejestrowanego w systemie pojazdu) wystawiamy potwierdzenie nabycia drogą mailową na adres wskazany przez klienta. W przypadku jakichkolwiek problemów lub pytań zachęcamy do kontaktu z naszymi doświadczonymi doradcami.

 

/userdata/public/news/images/4.jpg
do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper Premium