Kiedy najlepiej kupić winiety?

Kiedy najlepiej kupić winiety?
Kiedy najlepiej kupić winiety?

Czy warto kupić podczas wyjazdu?

 

Przygraniczne stacje benzynowe zazwyczaj oferują winiety. Jednak ten wybór wiąże się z postojem na trasie. W dodatku mogą pojawić się kolejki oraz bariera językowa, co utrudni zakup. Wszelkie nieporozumienia często skutkują błędami w numerach rejestracyjnych, więc nie warto ryzykować. Kolejnym minusem jest stosunkowo wysoka cena, gdyż punkty stacjonarne doliczają prowizje.

 

Zakup podczas podróży jest ryzykowny, gdyż wcale nie masz pewności, że przed wjazdem na autostradę znajdziesz winiety na stacji benzynowej. Ponadto niekiedy łatwo ją pominąć, podobnie jak oznaczenia o odcinkach, objętych opłatami. Zwróć uwagę, że jazda bez winiet może być bardzo kosztowna.

 

Za brak ważnej winiety zapłacisz:

 

  • Austria – 120 euro (ok. 510 zł);
  • Bułgaria – 300 lewów (ok. 650 zł);
  • Czechy – 5000 koron (ok. 840 zł);
  • Rumunia – 500 lejów (ok. 430 zł);
  • Słowacja – 150 euro (ok. 640 zł);
  • Słowenia – 300 - 800 euro (ok. 1280 - 3400 zł);
  • Szwajcaria – 200 franków (ok. 870 zł);
  • Węgry – 15000 forintów (ok. 160 zł).

 

Wysokość mandatów sprawia, że nie warto ryzykować z zakupem winiet na stacjach benzynowych. Na szczęście istnieje szybka i bezpieczna alternatywa, o której przeczytasz w kolejnej sekcji poradnika.

 

Kiedy kupić winiety? Najlepiej kilka dni przed wyjazdem

 

Podczas przygotowań do podróży niekiedy łatwo zapomnieć o winietach. Dlatego warto pomyśleć o tym już wcześniej. Na szczęście nie musisz udawać się na stację benzynową. Wystarczy, że zajrzysz do sklepu internetowego eWinietki.pl i wybierzesz odpowiednią opcję dla siebie, a zakupiony dokument trafi do systemu opłat drogowych.

 

Podczas zakupu wypełnisz formularz, w którym wpiszesz numery rejestracyjne pojazdu, kraj jego rejestracji i datę rozpoczęcia ważności winiety. Jeżeli podróżujesz pojazdem z niemieckimi lub austriackimi numerami, w miejscu herbu wpisz myślnik. Zwróć szczególną uwagę na poprawność danych, gdyż błąd wiąże się z ryzykiem otrzymania mandatu. Sprawdź również, jak są kontrolowane winiety w kraju, do którego się udajesz.

 

Sklep przyjmuje zamówienia w godzinach 8:00 - 22:00. Natomiast czas realizacji sięga maksymalnie 120 minut. Jednak w większości przypadków otrzymasz winietę dużo szybciej. Ponadto możesz skorzystać z różnych metod płatności. Czy winiety trzeba kupować z wyprzedzeniem? Pamiętaj, że zakup na kilka dni przed wyjazdem to gwarancja spokojnego podróżowania bez przykrych niespodzianek.

 

O czym warto pamiętać przed zakupem winiety?

 

Wiesz już, kiedy kupić winiety i jak zrobić to w kilku prostych krokach. Zanim dokonasz transakcji, rzuć okiem na mapę i dokładnie zaplanuj podróż, co pozwoli Ci zaoszczędzić zarówno na paliwie, jak i opłatach drogowych. Ponadto upewnij się, czy winiety są obowiązkowe na Twojej trasie.

 

W większości przypadków możesz wybrać okres obowiązywania winiety. Wyjątkiem jest tu Szwajcaria, która oferuje jedynie opcję na cały rok. Ponadto musisz dopasować dokument do kategorii pojazdu, jakim się poruszasz. Najczęściej inne winiety obowiązują na samochody ciężarowe, inne na osobowe, a jeszcze inne na motocykle.

Sprawdź naszą kategorię: winiety Szwajcaria

 

W niektórych państwach obowiązują zarówno winiety, jak i inne opłaty drogowe. Dodatkowo zapłacisz np. za przejazd Tunelem św. Bernarda, który łączy Szwajcarię i Włochy. Jednak to właśnie winieta umożliwia przejazd po wielu odcinkach autostrad i dróg ekspresowych, więc trudno wyobrazić sobie bez niej swobodne podróżowanie.

 

Pamiętaj, że zakup przez internet to zdecydowanie najbezpieczniejsza opcja. Nie musisz martwić się o kolejki na stacjach, a winietę otrzymasz jeszcze tego samego dnia. Wystarczy, że prawidłowo wypełnisz formularz przy zakupie, aby zyskać pewność, że dokument trafi do systemu opłat.

/userdata/public/news/images/27.jpg
do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper Premium