Mapa płatnych dróg – Węgry 2024

Mapa płatnych dróg – Węgry 2024
Mapa płatnych dróg – Węgry 2024

Wjeżdżając do kraju naszych bratanków, musimy liczyć się z koniecznością uiszczenia opłat za korzystanie z większości autostrad oraz ekspresówek. Mapa płatnych dróg na Węgrzech będzie w 2024 roku obejmowała blisko 1480 kilometrów w ramach najpopularniejszych tras szybkiego ruchu. Dowiedz się, które odcinki wymagają wniesienia płatności przed wjazdem, sprawdź, jak prowadzona jest kontrola i zobacz, jak w wygodny i bezpieczny sposób kupić węgierską winietę autostradową.

Drogi płatne na Węgrzech – ile kosztuje winieta?

Zacznijmy od tego, że w tym popularnym wśród Polaków państwie ceny winiet autostradowych w ostatnim czasie wzrosły. Opłaty za drogi płatne na Węgrzech będą w 2024 roku podobne do tych, które kierowcy ponoszą obecnie. Wystarczy wspomnieć, że podwyżki dla kierowców aut osobowych do 7 osób zostały przez rząd zwiększone aż o 70%. Ze wzrostem opłat za korzystanie z ekspresówek i autostrad muszą liczyć się również motocykliści.

Rozwiązaniem, które może okazać się korzystne cenowo, są winiety regionalne, pozwalające na wjazd na biegnące przez Węgry płatne odcinki na obszarze danego regionu. Aby jednak skorzystać z tego rodzaju rozwiązania, należy wcześniej bardzo dokładnie zaplanować na mapie lub w nawigacji trasę przejazdu, tak by nie narazić się na mandat z tytułu nieważnej winiety lokalnej. Aktualnie ceny winiet u naszych bratanków wynoszą odpowiednio:

  • 5500 HUF za winietę 10–dniową,

  • 8900 HUF za miesiąc,

  • 49190 HUF za rok,

  • 5720 HUF – winieta roczna regionalna.

Powyższe ceny dotyczą kierowców prowadzących pojazdy o DMC do 3,5 tony. Motocykliści w 2024 roku zapłacą natomiast od 2750 HUF za winietę 10–dniową, poprzez 4450 HUF za miesięczną, aż po 49190 za całoroczne zezwolenie na wjazd na płatne drogi na Węgrzech.

Węgry – lista płatnych dróg

Zastanawiasz się, które konkretnie odcinki wymagają zakupu winiety? Poniższa tabela przedstawia aktualną mapę płatnych dróg w formie wykazu.

Nazwa drogi

Długość płatnego odcinka

Przebieg odcinka

M0

Od 30 do 74 km

Obwodnica Budapesztu

M1

Od 12 do 171 km

Mosonmagyarovar – Gyor – Tata – Biscke – Budapeszt

M2

Od 17 do 48 km

Vac – Budapeszt

M3

Od 10 do 279 km

Nyirmada – Nyiregyhaza – Polgar – Fuzesabony – Hatvan – Godollo – Budapeszt

M4

Od 19 do 242 km

Nagykereki – Berettyoujfalu – Puspokladany – Szolnok – Pilis – Budapeszt

M5

Od 13 do 173 km

Segedyn – Kecskemet – Budapeszt

M6

Od 14 do 189 km

Mohacz – Paks – Adony – Budapeszt

M7

Od 7 do 234 km

Letenye – Balatonfenyves – Szekesfehervar – Budapeszt

M8

Od 75 do 82 km

Dunvecse – Dunaujvaros

M9

Od 1 do 20 km

Szekszard – Dusnok

M15

Od 1 do 14 km

Level – Rajka

Mapa płatnych dróg na Węgrzech: sprawdź, gdzie nie pojedziesz bez winiety!

Powyższy wykaz dobrze pokazuje kluczowe odcinki, na których obowiązują winiety. Tym, co warto sprawdzić przed wyjazdem, jest mapa płatnych dróg na Węgrzech przedstawiona w formie graficznej z zaznaczonymi autostradami oraz drogami ekspresowymi, stanowiąca dodatkowe ułatwienie w przygotowaniach do podróży. Może ona okazać się szczególnie pomocna dla tych kierowców, którzy zastanawiają się nad zakupem winiety wojewódzkiej i chcą mieć upewnić się, w których regionach trzeba będzie wnieść opłatę.

Węgry – gdzie kupić winietę na drogi płatne?

Brak ważnej winiety wiąże się z koniecznością uiszczenia mandatu, a e-winietę należy zakupić jeszcze przed wjazdem do kraju. Aby mieć pewność dopełnienia wszystkich formalności przed wjazdem na przebiegające przez Węgry drogi płatne, najlepiej korzystać ze sprawdzonych i bezpiecznych źródeł dystrybucji. Takim źródłem jest nasz sklep internetowy ewinietki.pl, w którym szybko i łatwo kupisz każdą popularną winietę autostradową, by w 2024 roku bez stresu podróżować po zaznaczonych na węgierskiej mapie autostradach i płatnych drogach ekspresowych.

/userdata/public/news/images/15.jpg
do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper Premium