
Rumunia coraz bardziej otwiera się na podróżników z Europy. Interesujące atrakcje i zabytki sprawiają, że coraz więcej osób wybiera ten kraj jako docelowy kierunek wakacyjny. Rumunia stanowi też popularny kraj tranzytowy, prowadzący m.in. do popularnej turystycznie Bułgarii. Interesuje Cię wyprawa do Rumunii samochodem? Przeczytaj nasz poradnik i dowiedz się, na co zwrócić uwagę przed wyjazdem do tego państwa.
Czy warto jechać na wakacje samochodem do Rumunii?
Podróż do Rumunii samochodem ma wiele zalet. Przede wszystkim daje ogromną swobodę – możesz zwiedzać kraj w swoim tempie, zatrzymywać się w mniej turystycznych miejscach i planować trasę zgodnie z własnymi preferencjami. To także świetna okazja, by zobaczyć nie tylko Rumunię, ale również ciekawe miejsca w krajach tranzytowych, np. na Węgrzech czy Słowacji.
Do największych atrakcji Rumunii należą legendarna droga Transfogaraska i Transalpina – jedne z najpiękniejszych tras widokowych w Europie, a także zabytkowe miasta jak Sybin, Kluż-Napoka czy Braszów. Dla miłośników przyrody oferuje majestatyczne Karpaty Rumuńskie i deltę Dunaju. Warto jednak pamiętać, że mimo iż wycieczka samochodem do Rumunii pozwala na pełną elastyczność, to wymaga też dobrego przygotowania.
Jak dojechać do Rumunii samochodem? Najlepsze trasy
Dojazd do Rumunii samochodem zależy od miejsca startowego w Polsce. Do wyboru są różne opcje, a każda z nich ma swoje zalety.
- Z północy Polski (Gdańsk, Szczecin, Poznań) – najlepsza trasa prowadzi przez Niemcy, Czechy (należy pamiętać o zakupie winiety do Czech), Austrię i Węgry. Można pojechać autostradą A1 do Czech, następnie przez Brno i Wiedeń do Budapesztu, skąd wjazd do Rumunii możliwy jest przez Oradeę lub Arad.
- Z centralnej Polski (Warszawa, Łódź, Lublin) – jedna z lepszych tras prowadzi przez Słowację i Węgry. Można kierować się na Katowice, a następnie przez Zwardoń wjechać do Słowacji. Stamtąd przez Budapeszt trasa wiedzie do Rumunii.
- Z południa Polski (Kraków, Wrocław, Rzeszów) – najczęściej wybierane są trasy przez Słowację i Węgry. Z Krakowa można pojechać na Poprad, a z Rzeszowa przez Koszyce do Miszkolca i dalej na Debreczyn lub Segedyn.
Przejścia graniczne z Węgier do Rumunii znajdują się w:
- Nadlac (najczęściej wybierane, szybkie połączenie autostradowe),
- Bors (dobry dojazd z Budapesztu),
- Petea (dla podróżujących z Miszkolca).
Wycieczka do Rumunii samochodem zajmuje od 10 do 20 godzin, w zależności od wybranej trasy i miejsca startowego.
Wyjazd samochodem do Rumunii – jakie winiety będą Ci potrzebne?
Wycieczka z Polski do Rumunii samochodem wiąże się nie tylko z kosztami paliwa. Konieczny będzie też zakup winiety do Rumunii oraz do państw, przez które przebiega wybrana trasa. Podczas podróży przez Europę konieczne mogą być winiety na autostrady i drogi szybkiego ruchu. W zależności od trasy mogą być wymagane:
- Czechy – winieta elektroniczna, dostępna online lub na stacjach benzynowych,
- Słowacja – winieta na Słowację dostępna jest przez internet lub na przejściach granicznych,
- Austria – winieta elektroniczna lub naklejka na szybę (dostępna na stacjach benzynowych),
- Węgry – winiety do Węgier można kupić online lub na granicy,
- Rumunia – obowiązkowa winieta (rovinieta), którą można kupić na stronie internetowej lub na stacjach benzynowych tuż po wjeździe do kraju.
Dobrze jest sprawdzić ceny i dostępność przed wyjazdem, aby uniknąć mandatów za jazdę bez winiety. Opłaty drogowe w Rumunii obowiązują na wszystkich drogach, nie tylko autostradach. Obowiązkowo należy zatem wykupić winietę w Rumunii. Online, czyli zakup internetowy, to zdecydowanie najszybszy i najwygodniejszy sposób.
Podróż z Polski do Rumunii samochodem – co trzeba mieć w aucie?
Wyjazd do Rumunii samochodem wymusza na nas posiadanie ubezpieczenia komunikacyjnego OC. Honorowane są polisy polskich ubezpieczycieli. Przepisy drogowe w Rumunii zabraniają korzystania z telefonu za kółkiem (wyjątkiem jest stosowanie zestawu głośnomówiącego). Przez całą dobę obowiązkowe jest używanie świateł mijania poza obszarem zabudowanym. W Rumunii obowiązuje też zakaz holowania przez samochody prywatne. Pamiętaj, że każdy kraj tranzytowy może mieć inne wymagania dotyczące wyposażenia auta.
Co natomiast trzeba mieć w samochodzie w Rumunii? Istotne jest obowiązkowe wyposażenie samochodu – Rumunia, jak inne kraje, ma tutaj swoje przepisy. W każdym pojeździe powinny znaleźć się apteczka i trójkąt ostrzegawczy, koło zapasowe, podnośnik z kluczem do kół lub zestaw naprawczy. Zalecana jest też gaśnica. Dodatkowo w samochodach obowiązkowym wyposażeniem jest kamizelka odblaskowa dla kierowcy i pasażerów.
O czym jeszcze pamiętać, jadąc samochodem do Rumunii?
Podróż samochodem przez Rumunię związana jest z koniecznością stosowania się do zasad drogowych. Ich nieprzestrzeganie wiąże się z mandatami, a nawet zatrzymaniem przez policję prawa jazdy na czas określony – sankcja ta jest dość często stosowana, a policja rumuńska jest bardzo rygorystyczna.
Zabronione jest prowadzenie samochodu pod wpływem alkoholu, środków odurzających albo leków o podobnym działaniu. Należy wiedzieć, że w kraju tym nie ma dopuszczalnego poziomu alkoholu we krwi u kierowcy. Prowadzący pojazd musi być w pełni trzeźwy i mieć równo 0 promili alkoholu w organizmie.
Wakacje samochodem w Rumunii wymagają również ostrożności, jeśli chodzi o prędkość. W kraju obowiązują ograniczenia prędkości:
- w terenie zabudowanym – do 50 km/h,
- na drogach jednojezdniowych – do 90 km/h,
- na drogach krajowych i tzw. europejskich – 100 km/h,
- na autostradach – do 130 km/h.
Za nieprzestrzeganie przepisów drogowych w Rumunii grożą kary. Wysokość mandatów w Rumunii jest określona w kodeksie drogowym w punktach karnych, przy czym wartość jednego punktu karnego zależy od wysokości aktualnego minimalnego wynagrodzenia brutto w kraju. To oznacza, że za 1 punkt karny kierowca otrzymuje karę w wysokości 10% minimalnego wynagrodzenia w tym kraju.
Wyjazd samochodem do Rumunii to świetny sposób na zwiedzanie kraju we własnym tempie, a odpowiednie przygotowanie, znajomość tras oraz przepisów drogowych pozwolą Ci uniknąć problemów i sprawią, że wyjazd będzie udany.