Ubezpieczenie auta w Czechach – wszystko, co musisz wiedzieć!

Ubezpieczenie auta w Czechach – wszystko, co musisz wiedzieć!

Wycieczka do Republiki Czeskiej to świetny pomysł na weekendowy wypad lub dłuższy urlop. To piękny kraj z bogatą historią i kulturą, oferujący wiele atrakcji dla turystów. Jeśli chcesz pojechać tam własnym autem, musisz upewnić się, że pojazd spełnia niezbędne wymogi, by móc poruszać się nim po kraju naszych południowych sąsiadów. Jedną z kluczowych kwestii jest ubezpieczenie samochodu – sprawdź, jak ubezpieczyć auto w Czechach i dowiedz się, czy wykupiona w Polsce polisa będzie ważna w tym kraju.

Samochodem do Czech – nie tylko ubezpieczenie jest ważne

Obywatelom polskim do przekroczenia czeskiej granicy wystarczy dowód osobisty. Ważne, aby mieć przy sobie także prawo jazdy oraz potwierdzenie ubezpieczenia OC auta. Warto również pamiętać, że:

  • na autostradach w tym kraju obowiązuje ograniczenie prędkości do 130 km/h, na drogach dwupasmowych poza obszarem zabudowanym – do 110 km/h, a na jednopasmowych do 90 km/h,

  • u naszych sąsiadów obowiązuje opłata za przejazd autostradami i drogami ekspresowymi – można ją uiścić, nabywając winietę, którą najłatwiej kupisz online w sklepie ewinietki.pl,

  • obowiązkowe jest używanie świateł mijania przez całą dobę,

  • w przypadku zatrzymania się na drodze poza terenem zabudowanym kierowca ma obowiązek używania kamizelki odblaskowej,

  • obowiązuje zakaz używania telefonu komórkowego podczas jazdy.

Jakie ubezpieczenie samochodu jest obowiązkowe w Czechach?

W kraju naszych południowych sąsiadów podobnie jak w Polsce obowiązkowa jest polisa od odpowiedzialności cywilnej. Ubezpieczenie OC auta w Czechach zapewnia pokrycie kosztów szkód wyrządzonych przez kierowcę innemu uczestnikowi ruchu drogowego lub jego mieniu. Obowiązek posiadania polisy powstaje z chwilą zarejestrowania samochodu w Republice Czeskiej i trwa nieprzerwanie aż do wyrejestrowania pojazdu po złomowaniu, zniszczeniu, kradzieży, wywiezieniu za granicę lub oddaniu tablic rejestracyjnych i dokumentów rejestrowych do depozytu.

Obowiązkowe ubezpieczenie samochodu w Czechach obejmuje odpowiedzialność cywilną zarówno za straty osobowe, w tym śmierć, uszkodzenie ciała lub rozstrój zdrowia, jak i za szkody na mieniu, takie jak zniszczenie lub uszkodzenie pojazdu czy budynku. Brak OC jest karany przez Biuro Ubezpieczycieli Czeskich – organ nakładający kary za każdy dzień nieważnego ubezpieczenia.

Wjazd do Republiki Czeskiej na polskiej polisie OC

Zastanawiasz się, czy planując wyjazd do tego kraju, musisz dodatkowo ubezpieczyć swój samochód? Spieszymy z wyjaśnieniem: nie ma takiej konieczności. Zgodnie z przepisami Unii Europejskiej, możesz wjechać na teren Republiki Czeskiej na polskiej polisie OC. Obowiązkowe ubezpieczenie auta wykupione w Polsce jest honorowane w Czechach i innych krajach członkowskich. Warto natomiast upewnić się, że ważność polisy ubezpieczeniowej nie wygaśnie w trakcie pobytu za granicą, by w trakcie ewentualnej policyjnej kontroli nie spotkała nas przykra niespodzianka.

Nie tylko OC – jak najlepiej ubezpieczyć samochód w Czechach?

Oczywiście, nic nie stoi na przeszkodzie, by wykupić również dodatkowe ubezpieczenia, które, choć nie są obowiązkowe, rozszerzają zakres ochrony. W szczególności warto zastanowić się nad autocasco, które zapewni pokrycie kosztów naprawy lub wymiany uszkodzonego samochodu oraz assistance, niezwykle pomocnego w razie awarii auta lub wypadku na drodze. Ubezpieczenie NNW zapewni natomiast pokrycie kosztów leczenia lub rehabilitacji w razie wypadku. Dlatego planując zagraniczne podróże, warto ubezpieczyć się w sposób kompleksowy.

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper Premium