Winiety i opłaty drogowe w Austrii – co warto wiedzieć?

Winiety i opłaty drogowe w Austrii – co warto wiedzieć?

W temacie takim jak opłaty drogowe Austria wyróżnia się pod kątem dotkliwości czy też wysokości mandatów za brak winiety. Do największych zalet austriackich autostrad zaliczyć można zaś niemalże doskonałą nawierzchnię oraz świetnie rozplanowaną sieć dróg. Celem ułatwienia procesu płatności w 2018 zaimplementowano tam, wzorem innych europejskich państw, system elektronicznych winiet. Jak bardzo dotkliwe są kary za brak odpowiedniej winiety? Ile kosztują elektroniczne winiety i dlaczego opłaca się je kupować z domowego zacisza? Na wszystkie te i wiele innych pytań odpowiadamy w poniższym poradniku.

Autostrada Austria – Jak wysoki mandat otrzymać można za brak winiety?

Podobnie jak w przypadku pozostałych europejskich krajów na austriackiej autostradzie nie da się uniknąć mandatu za brak winiety. Mając na uwadze, iż całą sieć dróg monitorują całodobowo zarówno kamery, jak i też tradycyjne patrole drogowe nie opłaca się ryzykować. W najtańszym wariancie trzeba się liczyć tu z grzywną o wysokości ponad 100€, która w przypadku odmowy przyjęcia mandatu wzrosnąć może dodatkowo do nawet 3000€. Dodatkowe kary naliczane są także w przypadkach takich jak:

  • nieprawidłowe umiejscowienie winiety na szybie (np. w sposób utrudniający odczytanie),
  • przeterminowane, pochodzące z innego samochodu lub podrabiane winiety.

W kwestii takiej jak aktualna i pasująca do pojazdu winieta Austria jest krajem, w którym lepiej nie drażnić lokalnych patroli, ponieważ grozi to jedynie dodatkowym mandatem. Przykładowo za brak opon zimowych na przynajmniej jednej osi napędowej w okresie od 1 listopada do 15 kwietnia zapłacić można około 5000€. Z tego też powodu przed wyjazdem do Austrii warto upewnić się, czy w samochodzie są kamizelki odblaskowe (dla kierowcy i każdego z pasażerów), gaśnica, apteczka i trójkąt ostrzegawczy. Przewożąc najmłodszych członków rodziny na drodze takiej jak autostrada, Austria wymaga również, by wyposażyć się w odpowiednie foteliki.

Opłaty drogowe Austria – Ile zapłacić trzeba za samochód osobowy do 3,5t?

Decydując się na rozwiązanie, takie jak elektroniczna winieta, Austria ułatwiła znacznie proces rozliczenia wszystkim kierowcom samochodów osobowych o masie nieprzekraczającej 3,5 ton. Zamiast tracić cenne paliwo i czas na szukanie stacjonarnego punktu w trakcie drogi zdecydowanie bardziej opłaca się zrobić to online. Pomijając oczywiste problemy związane z przyklejaniem i odklejaniem większej liczby winiet na przednią szybę, pozwala to również uniknąć czasochłonnych kolejek w punktach stacjonarnych, które nie zawsze są czynne całodobowo. W sklepie ewinietki.pl można się szybko bezpiecznie i wygodnie zaopatrzyć się w elektroniczne winiety na 10 dni (60 zł), 20 dni (155 zł) lub cały rok (480 zł). W ofercie dostępna jest także dedykowana motocyklistom 10-dniowa winieta za 35 złotych. Warto zaznaczyć tu, iż w przeciwieństwie do wielu innych firm wykonujemy ekspresowo wszystkie zamówienia w ciągu maksymalnie dwóch godzin (95% zamówień realizujemy poniżej 20 minut). W przypadku jakichkolwiek pytań lub problemów z dobraniem optymalnego rozwiązania zachęcamy do kontaktu telefonicznego lub pozostawienia wiadomości na czacie.

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper Premium