Winiety na motocykl w Europie

Winiety na motocykl w Europie

Motocyklowe wycieczki to świetna alternatywa dla samochodowych wypraw. Wspaniałe widoki, możliwość zwiedzania i poczucie wolności sprawiają, że taka forma podróżowania wielu pasjonatom smakuje wyjątkowo. Jednak aby móc legalnie poruszać się motocyklem po wielu autostradach w Europie, niezbędne jest kupno odpowiedniej winiety. W tym artykule przyjrzymy się krajom, które wymagają takich opłat, ich wysokości, terminom ważności, oraz karom za jazdę bez ważnej winietki. Koniecznie sprawdź nasz poradnik, w którym znajdziesz aktualne i kompleksowe informacje!

Czym jest winieta na motocykl?

Motocykliści, podobnie jak użytkownicy aut osobowych czy ciężarówek, w wielu państwach zobowiązani są do uiszczania płatności za przejazdy płatnymi szlakami. Potwierdzeniem dokonania opłaty za autostrady i drogi ekspresowe są winiety na motocykl, które w Europie funkcjonują m.in. w popularnych krajach turystycznych jak Węgry czy Austria. Jeszcze do niedawna kierowca po opłaceniu przejazdu, zobowiązany był do naklejenia na przednią szybę pojazdu stosownej naklejki. Obecnie w większości państw stosujących winiety dla motocykli i aut osobowych obowiązuje już system elektroniczny.

Winiety motocyklowe: ceny, okres ważności i kary za ich brak

Na początek sprawdźmy, gdzie obowiązują opłaty za autostrady dla motocykli w Europie. Warto zwrócić uwagę na fakt, że niektóre kraje wymagają winiety dla samochodów osobowych, dostawczych i ciężarowych, jednak dla motocykli już nie. Przykładem są nasi sąsiedzi: Czesi, Słowacy i Litwini, ale także Bułgarzy oraz Rumuni. Podróżowanie motorem po autostradach w tych krajach jest więc całkowicie darmowe.

Niestety nie wszędzie motocykliści mogą liczyć na tego rodzaju udogodnienia. Wśród państw, które wprowadziły obowiązkowe winiety na motocykl dla podróżujących po Europie, znalazły się:

Jakie winiety dla motocykli obowiązują w tych krajach, ile kosztują i z jakim mandatem trzeba liczyć się w przypadku braku opłaty za autostradę? W poniższej tabeli znajdziesz kompleksowe zestawienie wszystkich niezbędnych informacji.

Kraj Okres ważności winiety na motocykl Cena Kara za brak winiety
Austria 10 dni 5,80 euro od 65 euro
2 miesiące 14,50 euro
1 rok 38,20 euro
Słowenia 7 dni 7,50 euro od 300 do 800 euro
6 miesięcy 30 euro
1 rok 55 euro
Szwajcaria 1 rok 40 franków szwajcarskich 200 franków szwajcarskich + cena winiety (40 franków)
Węgry 10 dni 5500 forintów ok. 16 000 forintów + opłaty administracyjne
1 miesiąc 8900 forintów
1 rok 49 190 forintów

Opłaty za autostrady dla motocykli w Europie – jak to wygląda w innych krajach?

Warto również sprawdzić, jak sytuacja wygląda w innych popularnych państwach na terenie Starego Kontynentu, gdzie winiety nie obowiązują. I tak w Belgii autostrady są darmowe dla pojazdów do 3,5 tony, a więc również dla motocykli. W Chorwacji obowiązuje odcinkowy system poboru opłat, podobny do tego, który znamy z polskich dróg. Przejazdy drogami szybkiego ruchu są płatne także w Grecji, we Włoszech oraz Francji. Darmowe autostrady dla kierowców przemierzających Europę na motocyklach oferują natomiast Niemcy, Szwedzi oraz Brytyjczycy. Warto jednak zaznaczyć, że jednak w wielu krajach dodatkowe opłaty pobierane są np. za przejazd niektórymi tunelami lub mostami.

Motocyklem w podróż po Europie? Pamiętaj o zakupie winiety!

Jeśli wybierasz się w podróż do jednego z krajów, w których opłaty za autostrady dla motocykli są pobierane w formie winiety, nie zapomnij wykupić jej z odpowiednim wyprzedzeniem. Pamiętaj, że podróżując np. do Chorwacji, e-winietka będzie Ci potrzebna podczas przejazdu przez Austrię. Aby uniknąć stresu związanego z uiszczaniem opłaty na granicy bądź na zatłoczonej stacji benzynowej, najlepiej skorzystać z możliwości zakupu online, oferowanej przez nasz sklep internetowy ewinietki.pl. Wystarczy, że wybierzesz interesujący Cię kraj w Europie i rodzaj winiety, a następnie uzupełnisz niezbędne informacje, uiszczając płatność, by cieszyć się z realizacji usługi nawet po 20 minutach od złożenia zamówienia.

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper Premium