Gdzie kupić winiety w 2023 roku?

Gdzie kupić winiety w 2023 roku?

Jeszcze do niedawna miała postać naklejki na samochodową szybę, obecnie jest dostępna już niemal wyłącznie w formie elektronicznej. Opłata autostradowa, bo o niej mowa, umożliwia korzystanie z dróg płatnych w niektórych krajach. Jeśli planujesz wakacje na Węgrzech, Słowacji czy w Austrii, bądź chcesz dostać się samochodem np. do Chorwacji, Słowenii lub Bułgarii, musisz wiedzieć, gdzie i jak kupić winiety. Sprawdź, jak dopełnić niezbędnych formalności jeszcze w Polsce.

Winiety – czym są?

Urlop za pasem, a Ty wciąż nie uiściłeś płatności za korzystanie z autostrady za granicą? Musisz wiedzieć, że za wjazd na drogi w wielu popularnych turystycznych krajach Europy trzeba zapłacić. Zwykle dotyczy to pojazdów o masie całkowitej do 3,5 tony, a cena i okres płatności zależą od wewnętrznych regulacji danego państwa. Gdzie kupić winiety? Transakcji możesz dokonać np. w punktach sprzedaży na granicy, na stacjach paliw lub w przygranicznych miastach, ale także w Polsce, korzystając z wygodnej formy sprzedaży online. Pamiętaj, że jeżdżąc bez odpowiedniej opłaty, ryzykujesz mandatem.

W jakich krajach obowiązują winiety?

Obowiązkowe opłaty za przejazdy obowiązują w wielu państwach Europy, w tym m.in. w Austrii, Słowacji, Czechach, Słowenii, Bułgarii, Szwajcarii czy na Węgrzech. Warto mieć na uwadze, że udając się na urlop np. do Chorwacji, gdzie winiety nie obowiązują, trzeba przejechać przez kraje, gdzie taką opłatę trzeba uiścić. W niektórych państwach takich jak Niemcy, Francja, czy Polska funkcjonują natomiast systemy opłat drogowych oparte na innych zasadach, np. płatności na bramkach na autostradach.

Gdzie kupić winiety na Węgry?

Jeśli planujesz zwiedzić Budapeszt lub dostać się przez terytorium Węgier np. do Chorwacji, możesz uiścić opłatę na stacji benzynowej, w punkcie granicznym, czy sklepie motoryzacyjnym. Pamiętaj jednak, że winiety na Węgry w 2023 roku można kupić także w Polsce, unikając w ten sposób stania w kolejkach. Najwygodniejszą opcją jest oczywiście skorzystanie z oferty naszego sklepu internetowego ewinietki.pl.

Winiety Słowenia – gdzie kupić w 2023?

Za przejazdy słoweńskimi autostradami również możesz zapłacić w wielu miejscach, takich jak urzędy pocztowe, stacje paliw czy punkty na granicach kraju. Sprzedaż prowadzi także DARS, czyli operator autostrad w Słowenii. Ponadto, istnieją specjalne automaty do sprzedaży winiet. Weź pod uwagę, że od złożenia zamówienia do autoryzacji płatności mogą upłynąć nawet 2 godziny, dlatego, jeśli nie chcesz tracić czasu, winiety na Słowenię polecamy kupić w naszym serwisie online, gdzie większość transakcji trwa od kilku do kilkunastu minut.

Winieta do Bułgarii – stacjonarnie czy online?

Również winietę do Bułgarii możesz nabyć zarówno stacjonarnie, jak i przez internet. W przypadku tradycyjnego zakupu opłatę najlepiej uiścić w punkcie sprzedaży przy granicy. Należy jednak zadać sobie pytanie o to, czy warto tracić cenny czas, który miał być przecież przeznaczony na wypoczynek? Lepiej już dziś wejdź na ewinietki.pl, gdzie możesz kupić winiety do Bułgarii czy graniczącej z nią Słowacji w kilka minut, bez wychodzenia z domu.

Co grozi za brak winiety?

Pamiętaj, że jazda bez uiszczenia stosownej opłaty naraża Cię na wysoki mandat. Przykładowo, w Słowenii kara za brak winiety może wynieść nawet 800 euro, natomiast w Rumunii – 9500 RON, czyli ponad 9 000 zł. Z całą pewnością warto więc wypełnić wszystkie formalności z odpowiednim wyprzedzeniem i kupić winiety w Polsce, by podczas zagranicznego urlopu 2023 nie spotkała Cię przykra niespodzianka.

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper Premium