Jak sprawdzają winiety w Czechach?

Jak sprawdzają winiety w Czechach?
Jak sprawdzają winiety w Czechach?

Od 2021 roku u naszych południowych sąsiadów funkcjonuje nowoczesny system opłat za przejeżdżanie autostradami i drogami ekspresowymi. Jest na tyle dyskretny, że wiele osób zaczęło się zastanawiać, jak sprawdzają winiety w Czechach. Wbrew pozorom nie jest to skomplikowana technologia. Przeczytaj nasz artykuł, aby dowiedzieć się więcej na ten temat, a także znaleźć najlepszy sposób na wykupienie potrzebnego uprawnienia.

Jak wyglądają winiety w Czechach?

Jeszcze do niedawna każdy mógł z łatwością zidentyfikować czeskie winiety. Przybierały bowiem postać tradycyjnej plakietki, którą naklejało się na przednią szybę auta, najczęściej w jej prawej lub lewej dolnej części. W ten sposób służby łatwo sprawdzały, czy dany pojazd ma prawo przejazdu.

Nie trzeba przypominać, jak kłopotliwe było zarówno naklejanie, jak i odklejanie nieważnej już winiety. Poza tym ich zakup przed wjazdem na autostradę powodował niepotrzebne przerwy w podróży. Dlatego wiele państw powoli przechodzi na mniej inwazyjne dla kierowców systemy, które przy okazji są o wiele szczelniejsze.

Obecnie więc na południu możemy zetknąć się z e-winietkami. Już dziś można stwierdzić, że sprawdzają się znakomicie. Nie trzeba bowiem ich nigdzie przyklejać, a ich zdobycie to kwestia zaledwie paru kliknięć w przygotowanym do tego serwisie internetowym – jak nasz.

W jaki sposób weryfikuje się posiadanie winiety?

W naturalny sposób rodzi się pytanie o to, jak wygląda kontrola kierowców. Skoro nie trzeba już kupować winiety w Czechach na bramce przed autostradą ani jej eksponować, to co w zamian? Otóż w tym przypadku rolę patroli i sprzedawców przejmują kamery.

Są one wyposażone w specjalny system identyfikujący. Istotna dla niego jest jedynie tablica rejestracyjna. Sprawdza numer w bazie danych i na tej podstawie ocenia, czy kierowca danego pojazdu nie łamie przepisów dotyczących płatnych dróg.

Co istotne – jest to bardzo szczelny i precyzyjny mechanizm. Nie ma możliwości, by go oszukać tłumaczeniami, że winieta nie została zrealizowana po zapłaceniu lub dopiero czeka się, aż zostanie wysłana. Jak twierdzą czescy policjanci, system aktualizuje bazę danych po wpłynięciu opłaty z dokładnością co do sekundy.

Gdzie kupić winietę obowiązującą w Czechach?

W tej kwestii najlepiej zdać się na nasz serwis. Zajmujemy się sprzedażą identyfikatorów uprawniających do przejazdu płatnymi drogami, które sprawdzają potem upoważnione do tego czeskie służby.

Dlaczego warto skorzystać z naszej oferty? Ponieważ uprościliśmy cały proces do niezbędnego minimum. Ponadto istnieje możliwość zapłacenia w polskich złotych, co oddala potrzebę (często niekorzystnego) przewalutowania.

Aby uzyskać elektroniczną plakietkę, wystarczy kliknąć jedną z dostępnych opcji (10-dniową, miesięczną lub roczną), podać numer rejestracyjny samochodu wraz z krajem jego rejestracji oraz datę rozpoczęcia ważności winiety. W ciągu dwóch godzin po złożeniu zamówienia (sprawdzamy je między 8:00 a 22:00) na twojego maila dotrze uprawnienie. Pragniemy przy tym zaznaczyć, że w stanowczej większości przypadków otrzymasz je najpóźniej 20 minut od zapłaty.

Jeśli więc planujesz spontaniczny wyjazd za południową granicę, to koniecznie przyjrzyj się proponowanym przez nas rozwiązaniom w zakresie winiet!

Pomoc w zakupie winiety

Zapraszamy do kontaktu telefonicznego lub mailowego wszystkich, których zainteresuje nasza oferta. Podczas rozmowy odpowiemy na wszelkie pytania związane z tym, jak wyglądają winiety. Podpowiemy też, jak Czechy egzekwują należności i jak sprawdzają ważność identyfikatora. Przy okazji doradzimy wybór najkorzystniejszej opcji. Słowem: pomożemy w każdej kwestii związanej z podróżą samochodem do naszych południowych sąsiadów!

Może Cię zainteresować: Mandat za brak winiety w Czechach

/userdata/public/news/images/11.jpg
do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper Premium