Mapa płatnych dróg Słowacja

Mapa płatnych dróg Słowacja

Przed wyruszeniem w podróż do naszych południowo-wschodnich sąsiadów należy upewnić się w zasadach panujących na ich autostradach. W tym kontekście szczególnie przydatna będzie mapa płatnych dróg. Słowacja nie jest dużym krajem, więc rozeznanie się w sytuacji należy do bardzo prostych zadań. Niemniej przeczytaj nasz artykuł, aby dowiedzieć się wszystkiego, co okaże się pomocne podczas jazdy za granicą.

Drogi płatne Słowacja - kompletna mapa

W 2016 roku na terenie kraju znajdowały się 463,32 km autostrad. Do tego dochodzi jeszcze 243,27 km tras ekspresowych. Choć wydaje się to niewiele, to należy pamiętać o skali. Wystarczy spojrzeć na mapę płatnych dróg Słowacji, aby zobaczyć, że prowadzą one prosto do najważniejszych słowackich ośrodków, a więc przede wszystkim do Bratysławy i Koszyc, które leżą na dwóch krańcach państwa.

Niestety autostrady w Słowacji do miast nie mają jeszcze zapewnionej ciągłości. Nadal można napotkać odcinki w budowie lub dopiero planowane. W praktyce żadna istniejąca trasa do dwóch wspomnianych miast nie składa się wyłącznie z jednego ciągu komunikacyjnego. Na szczęście nasi południowi sąsiedzi planują rozbudowę sieci dróg. Mapa płatnych arterii zaktualizuje się więc w najbliższym czasie.

Słowacja mapa

Mapa płatnych dróg Słowacja – ewinietki.pl

Ile dróg na Słowacji nie jest płatnych?

Stanowcza większość autostrad w Słowacji oraz tras ekspresowych wymaga opłaty. Darmowe przejazdy to wyjątek potwierdzający regułę – na dodatek bardzo rzadki. Tym też wyróżnia się Słowacja na tle sąsiadów. Drogi płatne obejmują prawie wszystkie odcinki. Mapa zamieszczona na naszej stronie najlepiej obrazuje tę sytuację.

Dlatego też nie ma co liczyć na podróż po kraju bez dodatkowych kosztów. W praktyce nie da się wygodnie dojechać nawet do stolicy (nie wspominając już o miejscowościach turystycznych) bez uiszczenia stosownej opłaty.

Czy na Słowacji obowiązują winiety na płatne drogi?

Od 2015 roku istnieje już tylko jeden sposób na zapłatę za przejazd. Jest nim elektroniczna winieta. Jak działa? To po prostu oznaczenie identyfikujące dany samochód, a konkretnie tablicę rejestracyjną. Kamery umieszczone przy wjeździe na autostradę (bramki są widoczne np. na mapie płatnych dróg) weryfikują, czy pojazd ma prawo poruszać się po danej trasie. A jeśli nie – można spodziewać się zatrzymania przez patrol lub poczekać na list wzywający do zapłacenia mandatu. To bardzo szczelny system, więc z pewnością nikt nie uniknie kary.

Warto zauważyć, że winiety obowiązują przez okres 10, 30 lub 365 dni. Podobnie wygląda to np. w Czechach. Nie ma więc możliwości opłacenia zaledwie jednego dnia przejażdżki.

Ile wynosi kara za nieopłacenie drogi przez Słowację?

Trzeba pamiętać, że mieszkańcy południowej republiki przyjęli europejską walutę. Dlatego też mandaty są wystawiane w euro. W 2023 kara za brak winiety wynosi 150 euro, a więc ok. 650 zł. To nieco mniej niż w Czechach, gdzie maksymalna grzywna sięga nawet 5 tys. koron, czyli ponad 900 zł.

Lepiej być przygotowanym i wiedzieć, gdzie kupuje się winiety w kraju takim jak Słowacja. Mapa lub wykaz płatnych dróg to obowiązkowa lektura przed zaplanowaniem podróży. Trzeba też rozeznać się w dostępnych opcjach dotyczących wykupienia uprawnień do poruszania się po słowackich trasach.

Gdzie najlepiej kupić winietę na płatną drogę na Słowacji?

Polecamy skorzystać z naszej oferty. To najlepszy – ponieważ najprostszy – sposób na zdobycie identyfikatora uprawniającego do przejechania większości tras. Ponadto przyjmujemy płatności w polskich złotych, przez co nasi klienci pozbywają się problemu niekorzystnego przewalutowania.

Po zaznajomieniu się z drogami płatnymi w Słowacji wybierz interesującą Cię winietę. Istnieją trzy rodzaje: dziesięciodniowa, miesięczna oraz roczna. Teraz wystarczy, że podasz numer rejestracyjny pojazdu wraz z krajem jego zarejestrowania, a także wygodną dla ciebie datę rozpoczęcia ważności identyfikatora.

Zamówienia przyjmujemy i realizujemy każdego dnia między 8:00 a 22:00. Maksymalny czas oczekiwania wynosi zaledwie 2 godziny, choć w większości przypadków wyślemy winietę w ciągu 20 minut. Po jej zdobyciu możesz poruszać się po wszystkich trasach nawet bez znajomości dróg płatnych na Słowacji, ponieważ bez problemu wjedziesz na każdą autostradę czy ekspresówkę.

Sprawdź naszą ofertę: winiety na Słowację 

Pomoc w opłaceniu drogi w Słowacji

Zapraszamy do kontaktu telefonicznego lub mailowego z naszymi przedstawicielami. Z przyjemnością pomogą w wybraniu najkorzystniejszej opcji zakupu winiety, a także odpowiedzą na każde pytanie związane z ofertą.

Poza tym udostępniona na tej stronie mapa płatnych dróg na Słowacji powinna rozwiać wszelkie wątpliwości dotyczące autostrad w Słowacji, na których można poruszać się jedynie po uiszczeniu wskazanej opłaty. Gdyby jednak pojawiły się jakiekolwiek rozterki, nasi specjaliści na pewno je wyjaśnią!

Przeczytaj także: Mapa płatnych dróg Węgry 2024

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper Premium