Co grozi za brak winiety?

Co grozi za brak winiety?
Co grozi za brak winiety?

Definicja winiety

 

Winieta w tradycyjnej wersji stanowi nalepkę na szybę samochodu, która jest dowodem zakupu za jazdę po drodze ekspresowej czy autostradzie. Dzisiaj wiele państw akceptuje elektroniczne winiety, więc możesz zapomnieć o brudzeniu szyby klejem czy poszukiwaniach stacji benzynowych.

 

Większość europejskich państw objętych opłatami drogowymi oferuje winiety zarówno na krótszy okres (np. 10 dni), jak i dłuższy (30 lub 365 dni). Natomiast Szwajcarzy zaproponowali wyłącznie opcję na cały rok.

 

Opłata może dotyczyć wszystkich pojazdów o masie do 3,5 tony. Jednak istnieją państwa, które różnicują winiety dla kierowców aut osobowych, busów czy motocyklistów. Często osobnej płatności wymagają również przyczepy. Przed zakupem upewnij się, że wybierasz odpowiednią opcję. Przeczytaj również: 6 rzeczy o winietach.

Czy winiety są obowiązkowe?

 

Winiety są obowiązkowe na płatnych odcinkach dróg w Austrii, Bułgarii, Czechach, Rumunii, Słowacji, Słowenii, Szwajcarii i na Węgrzech. Ponadto w Estonii, Finlandii, Liechtensteinie, Luksemburgu, Niemczech, Rosji i Ukrainie poniesiesz opłatę wyłącznie za jazdę autem o masie powyżej 3,5 tony.

 

Możesz wybierać alternatywne trasy, gdzie nie obowiązują opłaty. To zazwyczaj lokalne drogi, które pozwalają na jazdę przy dużo niższych prędkościach, co zazwyczaj wydłuża podróż. Na szczęście zakup winiet jest bardzo prosty i wymaga tylko kilku kliknięć. To świetna wiadomość dla kierowców, którzy cenią wygodę, a jednocześnie chcą uniknąć mandatów.

Kary za brak winiety

 

Jazda bez ważnej opłaty wiąże się z mandatami, a ich koszt zdecydowanie przewyższa cenę zakupu winiety. Dlatego nie warto ryzykować i lepiej sięgnąć po łatwo dostępne i tanie rozwiązanie. Sprawdź, jaka jest kara za brak winiety w poszczególnych krajach:

 

  • Austria – do 120 euro (ok. 510 zł);
  • Bułgaria – do 300 lewów (ok. 650 zł);
  • Czechy – do 5000 koron (ok. 840 zł);
  • Rumunia – do 500 lejów (ok. 430 zł);
  • Słowacja – do 150 euro (ok. 640 zł);
  • Słowenia – 300 - 800 euro (ok. 1280 - 3400 zł);
  • Szwajcaria – do 200 franków (ok. 870 zł);
  • Węgry – do 15000 forintów (ok. 160 zł).

 

Najwięcej zapłacisz w Słowenii, gdyż kara za brak winiety może wynieść nawet 3400 zł. Jednak pamiętaj, że powyższe kwoty mogą się zmieniać w zależności od regulacji prawnych na terenie wymienionych wyżej państw. Wystarczy jednak kupić winietę w naszym sklepie internetowym, aby zaoszczędzić pieniądze. Sprawdź również, czym się różni system e-Toll od winiety.

Jak kupić winietę i uniknąć mandatów?

 

Wiesz już, co grozi brak winiety, więc sprawdź, jak ją kupić i cieszyć się spokojnym podróżowaniem. Tradycyjna metoda to wizyta na stacji benzynowej. Zazwyczaj przygraniczne punkty oferują winiety na różne okresy. Jednak w tym przypadku musisz przerywać podróż, a czasem stać w kolejkach. W Czechach możesz spotkać samoobsługowe kioski, w których dokonasz zakupu, lecz dotarcie do nich bywa czasochłonne.

 

Natomiast najwygodniejszą metodą jest zakup elektronicznej winiety online. Wystarczy, że wybierzesz kraj, wypełnisz niezbędne dane i skorzystasz z dowolnej formy płatności. Zamówienia realizujemy w godzinach 8:00 - 22:00, a maksymalny czas oczekiwania wynosi 2 godziny. To szybkie i niezawodne rozwiązanie.

Na co zwrócić uwagę przy zakupie winiety?

 

W niektórych państwach obowiązuje opłata za jazdę samochodami o masie do 3,5 tony. Natomiast rządy innych krajów (np. Węgier) wprowadziły kilka kategorii, w tym auta osobowe, busy, motocykle, a nawet przyczepy. Przy wyborze niewłaściwej opcji również poniesiesz karę za brak winiety.

 

Zastanów się nad wyborem okresu ważności. Większość państw pozwala zarówno na opcję krótkoterminową, jak i roczną. Ponadto upewnij się, że w formularzu wpisujesz odpowiedni numer rejestracyjny, kraj rejestracji auta oraz datę rozpoczęcia ważności winiety. 

/userdata/public/news/images/20.jpg
do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper Premium