Jak zapłacić za winietę?

Jak zapłacić za winietę?
Jak zapłacić za winietę?

Gdzie obowiązują winiety?

 

Każda dłuższa wycieczka wymaga planu, który pozwoli bez przeszkód dotrzeć do celu. Zanim wyruszysz w drogę, rzuć okiem na mapę i sprawdź, czy Twoja trasa przebiega przez płatne odcinki autostrad i dróg ekspresowych. Opłacenie winiety na samochody osobowe jest wymagane w następujących krajach:

 

  • Austria,
  • Bułgaria,
  • Czechy,
  • Rumunia,
  • Słowacja,
  • Słowenia,
  • Szwajcaria,
  • Węgry.

 

Większość państw umożliwia zakup winiety na krótszy czas, co stanowi idealną opcję na wakacyjny wypad. Wyjątkiem jest Szwajcaria, która oferuje wyłącznie opcję na cały rok.

Czy opłacenie winiety jest obowiązkowe?

 

Jeśli poruszasz się po płatnych odcinkach autostrad i dróg ekspresowych, musisz opłacić winietę. Chociaż istnieją alternatywne i bezpłatne trasy, zazwyczaj są wolniejsze. Ponadto niektóre państwa wprowadziły winiety wyłącznie dla samochodów o masie powyżej 3,5 tony. Mowa tu o Estonii Finlandii, Liechtensteinie, Luksemburgu, Niemczech, Rosji i Ukrainie.

 

Jednak zakup winiety wcale nie nie jest trudny. Ponadto w wielu krajach stosuje się system elektroniczny, co znacznie ułatwia podróżowanie. Już nie musisz stać w kolejkach na stacjach benzynowych, aby uiścić płatność za winietę. W kolejnej sekcji poradnika przeczytasz, jak szybko dokonać transakcji.

Jak zapłacić za winietę?

 

Istnieje kilka metod płatności za winietę. Jeszcze jakiś czas temu byliśmy skazani na zakupy w punktach stacjonarnych. Chociaż do dziś niektóre stacje benzynowe czy automobilkluby oferują taką możliwość, istnieją dużo wygodniejsze rozwiązania. Pewną alternatywą mogą być kioski samoobsługowe, które znajdziesz np. w Czechach.

 

Najłatwiejszy jest zakup przez internet, gdyż nie musisz nawet wychodzić z domu. Na naszej stronie znajdziesz winiety do wielu krajów. Wystarczy wybrać jeden z nich, a następnie zapoznać się z listą dostępnych opcji. W kolejnym kroku wpisz numer rejestracyjny pojazdu, datę jego rejestracji oraz termin rozpoczęcia ważności winiety.

 

Opłacenie winiety jest możliwe za pomocą karty kredytowej lub debetowej, systemu Blik, Apple Pay, Google Pay, przelewu bankowego oraz wielu innych metod. To świetne rozwiązanie dla kierowców, którym zależy na komforcie i dobrym planowaniu trasy. Sprawdź ceny winiet za autostrady w Europie i dokonaj zakupu bez wychodzenia z domu.

Płatność za winietę – na co zwrócić uwagę?

 

Zanim kupisz winietę, zapoznaj się z przepisami obowiązującymi na terenie danego kraju. Niektóre państwa oferują winiety dla wszystkich aut o masie do 3,5 tony. Jednak inne wprowadzają zróżnicowane kategorie – np. na Węgrzech możesz kupić winietę na samochód osobowy, motocykl, bus do 3,5 tony, a także przyczepę. Przed zakupem upewnij się, że wybrałeś winietę na odpowiedni pojazd.

 

Ponadto zastanów się, na jaki okres potrzebujesz winiety. Ekonomicznym rozwiązaniem na krótki urlop może być opcja 10-dniowa. Natomiast ta roczna będzie dobrym wyborem dla osób, które regularnie goszczą na terenie danego kraju.

 

Pamiętaj, że zamówienia w naszym sklepie realizujemy w godzinach 8:00 - 22:00. Najczęściej otrzymasz winietę w czasie do 20 minut. Natomiast maksymalny czas oczekiwania sięga 2 godzin. W razie potrzeby możesz liczyć na wsparcie naszych ekspertów.

Co grozi za brak opłaconej winiety?

 

Brak ważnej winiety wiąże się z wysokimi mandatami. Najwięcej zapłacisz w Słowenii, bo aż 800 euro, czyli ponad 3400 zł. Czesi przewidują kary w wysokości 5000 koron (840 zł). Natomiast w Austrii nalicza się tzw. opłatę zastępczą rzędu 120 euro (ok. 510 zł). Na szczęście transakcja jest bardzo prosta i wymaga tylko kilku kliknięć.

 

Pamiętaj, aby wcześniej dokonać zakupu, a tym samym przygotować się na jazdę po płatnych odcinkach. Sprawdź, jak działa winieta i ciesz się swobodą podróżowania po wielu europejskich krajach. 

/userdata/public/news/images/22.jpg
do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper Premium