Winiety na słoweńskie autostrady

Podobnie jak w większości państw Unii Europejskiej na słoweńskich autostradach wprowadzona została uproszczona obsługa płatności dopuszczająca wykorzystanie elektronicznych winiet. Bramki płatnicze zastąpione zostały nowoczesnym systemem, który odczuwalnie ułatwia proces uiszczania opłaty za użytkowanie autostrady. Elektroniczna płatność w Słowenii to doskonałe rozwiązanie dla wszystkich osób planujących służbową lub prywatną podróż w tamtym regionie. Kraj ten w większości składa się z wyżyn i gór, co znacznie utrudnia komunikacje bocznymi drogami. E-winieta to produkt cieszący się dużą popularnością w sezonie letnim i zimowym, co wynika z dostępu do Alp i Adriatyku.

Słowenia winiety online — gdzie kupić e-winiety?

Wszystkie osoby planujące przejazd po słoweńskich autostradach zachęcamy do zapoznania się z ofertą naszego sklepu. Umożliwiamy wykupienie odpowiedniej winiety elektronicznej bez potrzeby wychodzenia z domu lub zatrzymywania się w trakcie podróży na przypadkowych stacjach benzynowych. Stacjonarne punkty sprzedażowe znajdujące się przy granicach posiadają ograniczony asortyment tradycyjnych opłat, więc stanie długiej kolejce może okazać się tam kompletną stratą czasu. Oferta naszego sklepu pozwala szybko, sprawnie i bezpiecznie kupić elektroniczny dostęp na różne kategorie pojazdów oraz okresy ważności. Ceny wszystkich produktów podane są z polskich złotych, zaś sam proces realizacji zamówienia zamyka się najczęściej w przedziale dwóch godzin.

Winieta Słowenia – ile kosztuje i od kiedy jest ważna?

Cena oraz okres ważności zależą w dużej mierze od lokalnych przepisów, które określają wysokość opłat oraz możliwe konfiguracje czasowe. Decydując się za zakup elektronicznej winiety na naszej stronie, wystarczy jedynie podać informacje dotyczące:

  • numeru rejestracyjnego pojazdu,

  • kraju, w którym auto jest zarejestrowane,

  • daty rozpoczęcia ważności

Mając na uwadze komfort i wygodę zakupów online umożliwiliśmy dokonywanie błyskawicznych opłat za autostrady w Słowenii na kilkadziesiąt różnych sposobów. Wszystkie zamówienia staramy się realizować ekspresowo, ale niestety nie mamy wpływu na czas oczekiwania na potwierdzenie ze słoweńskiej strony. 95% zamówień realizowanych jest w mniej niż 20 minut, ale bezpieczniej jest dokonać zakupu przynajmniej 2 godziny przed wjazdem na autostradę. W kwestii takiej jak winieta Słowenia cena zależy od obowiązujących w tym państwie przepisów. Dla ułatwienia procesu zakupowego w naszym sklepie można zakupić e-winiety w polskiej walucie.

Słowenia winiety online – co oznaczają poszczególne kategorie pojazdów?

Oznaczone w opisach poszczególnych produktów kategorie na pierwszy rzut oka przypominają te znane nam z prawa jazdy, ale bardziej spostrzegawcze osoby z pewnością zauważyły już pewne niezgodności z naszym systemem nazewnictwa. Kategoria 2B nie ma nic wspólnego z naszym B2, ponieważ odnosi się ona do busów osobowych i towarowych o wadze nieprzekraczającej 3,5 tony. W Polsce B2 odnosi się do pojazdów takich jak quady, trójkołowce i auta o wadze poniżej 550 kg. Słoweńska kategoria 2A to słuszne rozwiązanie dla wszystkich kierowców samochodów osobowych i kamperów. W polskich przepisach drogowych A2 odnosi się zaś do motocykli o mocy maksymalnie 35 kW oraz motorowerów (AM).

Słowenia winieta online – Dlaczego warto założyć u nas konto?

Konto klienta ma wiele korzyści oraz stanowi udogodnienie dla osób odbywających regularnie podróże po autostradach w krajach takich jak Węgry, Bułgaria, Austria, Słowacja czy SłoweniaWinieta online wraz z potwierdzeniem w PDF wysyłane są na adres mailowy podany przy rejestracji, ale osoby zakładające konto mogą liczyć także na dodatkowe rabaty i kupony promocyjne. Konto ułatwia też śledzenie historii zakupów, sprawdzanie statusu realizacji obecnych zamówień oraz pozwala na zapamiętanie danych pojazdu, co ułatwia przyszłe opłaty.

Najczęściej zadawane pytania

Czym jest winieta autostradowa w Słowenii?

Wymagana dla pojazdów samochodowych, których masa całkowita nie przekracza 3,5 tony opłata za autostrady w Słowenii nazywana winietą, to obowiązkowa należność, którą trzeba uiścić, by móc korzystać z tras szybkiego ruchu oraz niektórych dróg krajowych na terenie tego kraju. Opłatę zgodną z cennikiem należy wnieść przed wjazdem na płatną drogę.

Jak działają e-winiety w Słowenii?

Na terenie tego niewielkiego państwa działa system elektronicznych winietek, który zastąpił tradycyjne naklejki na szybę samochodu. Dzięki temu w Słowenii opłaty za autostrady nie są już uzależnione od liczby przejechanych kilometrów, ale od terminu ważności, na jaki wykupiona została winieta. Jej nabycie uprawnia do wjazdu na wszystkie płatne odcinki dróg – należy jednak pamiętać o tym, by wykupić odpowiedni typ zezwolenia, odpowiadający rodzajowi posiadanego przez siebie pojazdu.

Czy pojazd bez ważnej winiety może wjechać na płatną drogę w Słowenii?

Niestety nie ma takiej możliwości, a brak winiety lub jej nieprawidłowy rodzaj mogą skutkować otrzymaniem mandatu w wysokości od 300 do 800 euro, a więc nawet ok. 3500 zł. Warto pamiętać, że opłatę za korzystanie z autostrad w Słowenii uznaje się za prawidłowo uiszczoną dopiero w momencie, gdy wpłata zostanie przekazana na rachunek bankowy uprawnionej instytucji i powiązana z numerem rejestracyjnym oraz klasą pojazdu. Może to trwać nawet kilka godzin od chwili złożenia zamówienia.

Ile kosztuje winieta w Słowenii?

Wysokość opłaty za autostrady uzależniona jest od takich czynników jak klasa pojazdu oraz termin ważności. Winiety w Słowenii, których ceny nie wzrosły w 2023 roku, kosztują odpowiednio:

  • 110 euro za roczną, 30 euro za miesięczną oraz 15 euro za tygodniową winietę dla pojazdów do 3,5 tony (klasa 2A),

  • 110 euro za roczny, 60 euro za miesięczny oraz 30 euro za tygodniowy dostęp do dróg płatnych dla pojazdów do 3,5 tony (klasa 2B),

  • 55 euro za roczną, 30 euro za półroczną oraz 7,50 euro za tygodniową winietę dla motocykli.

Winiety w Słowenii – co oznaczają terminy ich ważności?

Roczna opłata za autostrady obowiązuje od 1 grudnia roku poprzedzającego do 31 stycznia roku następnego. W przypadku zakupu winiety półrocznej jej termin ważności wynosi 6 miesięcy od dnia transakcji. Zezwolenie miesięczne jest ważne do tego samego dnia kolejnego miesiąca, w którym wykupiono e-winietkę, natomiast winieta tygodniowa w Słowenii będzie aktualna przez 7 kolejnych dni od daty zakupu.

Słowenia – gdzie kupić winietę autostradową?

Choć uiszczenie opłaty za autostrady w Słowenii możliwe jest m.in. na stacjach benzynowych, w sklepach czy Słoweńskim Automobilklubie, my gorąco polecamy skorzystanie z naszego serwisu ewinietki.pl. Dokonując transakcji online, zaoszczędzisz czas, nie tracąc go w kolejkach do punktów stacjonarnych, które często mają mocno ograniczony wybór. 95% transakcji dokonywanych przez nasz serwis trwa nie dłużej niż kilkanaście minut, a ceny podane są w polskiej walucie, dzięki czemu od razu wiesz, ile będzie kosztować Cię winieta na Słowenię.

 

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper Premium