Gdzie przykleić winietę?

Gdzie przykleić winietę?

Czy winieta musi być przyklejona na szybie?

 

Mamy dobrą wiadomość dla kierowców, którzy cenią wygodę i chcą uniknąć nieestetycznych śladów na szybie. Zdecydowana większość europejskich krajów akceptuje elektroniczne winiety. Wystarczy, że dokonasz zakupu online, a numery rejestracyjne pojawią się w systemie opłat drogowych.

 

W takim przypadku nie musisz się martwić, gdzie nakleić winietę. Jednak pamiętaj, że żaden sprzedawca nie ma możliwości wprowadzania zmian w systemie. Dlatego upewnij się, że podajesz prawidłowe numery rejestracyjne. Równie ważna jest data rozpoczęcia ważności winiety.

 

Błąd w numerze rejestracyjnym sprawi, że elektroniczny system kontroli drogowej nie zweryfikuje Twojego pojazdu, co wiąże się z wysokim mandatem. Dzisiaj obowiązkowe winiety funkcjonują w wielu państwach – na płatnych odcinkach dróg ekspresowych i autostrad. Przed wjazdem do obcego kraju sprawdź aktualne przepisy.

 

Gdzie obowiązują tradycyjne winiety?

 

Chociaż przyklejanie winiety na szybę odchodzi do lamusa, istnieją kraje, które wciąż akceptują taką formę weryfikacji pojazdów. Z tradycyjnych rozwiązań nie zrezygnowali Austriacy i Szwajcarzy, gdzie wciąż nalepki cieszą się niemałym zainteresowaniem.

 

Jeśli decydujesz się na taką formę, musisz zwrócić uwagę na prawidłowe oznaczenie szyby. Tylko wtedy system kontroli poradzi sobie z odczytaniem informacji i pozwoli Ci na spokojną jazdę bez ryzyka mandatów. W kolejnej sekcji poradnika przeczytasz, gdzie przykleić winietę i jak pozbyć się starej naklejki. Zrobisz to w kilku prostych krokach.

 

Pamiętaj, że bariera językowa nie musi być przeszkodą. Wystarczy, że sprawdzisz, gdzie kupić winiety w Polsce. Wybierz jedno z polecanych miejsc, a uzyskasz pewność bezpiecznych zakupów.

Gdzie nakleić winietę?

 

Zanim nakleisz winietę, dokładnie zapoznaj się z poniższą instrukcją i sprawdź, że nalepka solidnie utrzymuje się na szybie. Jeśli podróżujesz po raz kolejny, usuń starą winietę. Skorzystaj ze skrobaka do szyb i podważ ją na rogu. Następnie zwilż pozostałości wodą i zetrzyj szmatką. W ten sposób doprowadzisz szybę do porządku.

 

Prawidłowy sposób naklejania winiet:

 

  • Winiety do Austrii – winietę samochodową przymocuj do szyby po wewnętrznej stronie. Najlepiej umieścić ją po prawej lub lewej stronie lusterka wstecznego. Nigdy nie naklejaj jej na pasie nawiewu czy za paskiem przyciemniającym szybę. 
  • Winiety do Szwajcarii – winietę samochodową naklej po wewnętrznej stronie szyby. W tym przypadku również zalecamy mocowanie po lewej lub prawej stronie lusterka wstecznego. Unikaj naklejania na pasie nawiewu oraz elementach przyciemniających.

 

W Austrii i Szwajcarii również motocykliści ponoszą opłaty drogowe. Miłośnicy dwóch kółek powinni umieścić naklejkę na niewymiennych elementach (np. zbiorniku, czy goleniu widelca). Winieta umieszczona na sakwie bocznej bądź kufrze jest nieważna, co wiąże się z mandatem.

 

Na co jeszcze zwrócić uwagę przed wyjazdem?

 

Wiesz już, gdzie nakleić winiety, jednak pamiętaj o kilku ważnych wskazówkach. Przede wszystkim naklejka nie może być uszkodzona, więc należy ją delikatnie oderwać od folii nośnej. Ponadto musisz umieścić ją zgodnie z dołączoną instrukcją i unikać przyssawek czy taśm samoprzylepnych. Takie praktyki mogą spowodować utratę dowodu zapłaty, a w konsekwencji – mandat.

 

Zwróć uwagę, że przeklejanie winiet na inny pojazd jest niedozwolone. W dodatku należy usunąć z szyby przeterminowaną nalepkę. W większości państw kara za brak winiety zawsze oznacza wysoki mandat, więc nie warto ryzykować. Zapłacisz również za nieprawidłowe umieszczenie nalepki. Jednak wystarczy, że zastosujesz się do naszych wskazówek, a każda podróż upłynie bez przykrych niespodzianek.

 

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper Premium